خانه » استان‌ها » شورایِ شهرِ مردم
  • پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 2022 19 May

استان‌ها // 28 آوریل 2022  ,  16:49  // کد خبر : 68875
حقوق شهروندی-3 شورایِ شهرِ مردم

«حمیدرضا هداوندی» عضو شورای اسلامی شهر شریف‎آباد در سلسله مطالبی به حقوق شهروندی پرداخته و این بار درباره «شوراهای شهر» در سالروز تأسیس شوراها در کشور نوشته است.

«حمیدرضا هداوندی» عضو شورای اسلامی شهر شریف‎آباد در سلسله مطالبی به حقوق شهروندی پرداخته و این بار درباره «شوراهای شهر» در سالروز تأسیس شوراها در کشور نوشته است.

به گزارش راوی امروز، حمیدرضا هداوند که سال‎ها سابقه فعالیت در شهرداری ورامین و شورای شهر شریف‎آباد را دارد، در سومین مطلبش نوشته است:

«شورای اسلامی شهر، شورای مردمی برای مردم است که از رأی مستقیم جامعه برآمده و دائم زیر ذره‌بین همین مردم است؛ شورایی که اصول ۶ و ۷ و ۱۰۰ تا ۱۰۶ قانون اساسی، آن را به‌عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح و تثبیت کرده است.

ایجاد پارلمان محلی عالی و کارآمد در شهر برای توسعه خدمات به مردم و ایجاد «مدیریت واحد شهری»، در جهت رفع ناهماهنگی‌ها و تداخل وظایف سازمان‌های خدمات‌رسان به‌واسطه تعدّد مراکز تصمیم‌گیری که ایجاد نارضایتی بین مردم را در پی دارد، جلوگیری از ضایع شدن بیت‌المال و ایجاد مشکلاتی مانند ترافیک، عدم وجود فضای سبز و مراکز تفریحی و… هدف تشکیل شورای اسلامی بوده است.

درواقع، قرار بر این است که کار هر سازمان و نهادی در ارتباط با شهر، از یک مرکز تصمیم‌گیری «مدیریت» شود تا از «چندباره‎کاری» جلوگیری شود و این مرکز مدیریتی، طبق تعریف قانونی، «شورای شهر» است که وظیفه دارد تا از هر دیدگاهی که بیشتر منافع شهر تأمین می‌شود و وظایف دیگر نهادها را مختل نمی‌کند، «هماهنگی» ایجاد کند.

نهاد «شورای شهر» تنها ۲۳ سال دارد و هنوز دوران پرتَلاطُمِ جوانی را طی می‌کند و قطعاً در کنار خدمات و برکات بسیار زیادی که برای جامعه دارد، نواقص و کاستی‌هایی نیز دارد؛ «شورای شهر» ازنظر اجتماعی دارای جایگاه ویژه‌ای با قدرت مانور بالاست که باید با آسیب‌شناسی خود، به اصلاح امور و بهبود کیفیت روابط و تعاملات با مردم و مسئولان دیگر بپردازد و روزبه‎روز کارآمدتر و مردمی‌تر شود.

از سویی، نقش‌ اصلی اجتماعی شورا، «نقش نظارتی» بر امور شهر و شهرداری است که تبلور «مسئولیت اجتماعی مردم» است تا به شکل نهادِ قانون‌مندِ منتخبِ مردم، اِعمال شود و به‌دوراز «سیاست‎زدگی» و شعارهای دهان‌پرکن، در عمل به حرکت و تحولات عمده‌ بیانجامد تا تداوم رشد و توسعه شهر، تثبیت شود.

از سوی دیگر، ایفای درست نقش‌های مدیریتی، هماهنگی و نظارتی شورا، نیازمند آمادگی و آموزش علمی و دقیق اعضای شورای شهر است که علاوه بر آرای عمومی آحاد جامعه، باید دانش و مهارت مدیریتی و حقوقی معتبر، مهارت‌های علمی و کاربردی را داشته باشند تا «شورایِ شهرِ مردم» شکل بگیرد و جامعه از «مردمی و برای مردم بودنِ شورا» بهره محسوس و کافی ببرد».دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار