خانه » فرهنگی و هنری » تاریخچه سریال‌های ماه رمضان از ابتدا تا کنون
  • چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 2022 18 May

فرهنگی و هنری // 25 آوریل 2022  ,  08:00  // کد خبر : 68798
تاریخچه سریال‌های ماه رمضان از ابتدا تا کنون

بیش از دو دهه از آغاز پخش سریال‌های ویژه ماه رمضان در تلویزیون می‌گذرد و در این سال‌ها حدود ۷۰ مجموعه از شبکه‌های مختلف به روی آنتن رفته است.

بیش از دو دهه از آغاز پخش سریال‌های ویژه ماه رمضان در تلویزیون می‌گذرد و در این سال‌ها حدود ۷۰ مجموعه از شبکه‌های مختلف به روی آنتن رفته است.

به گزارش راوی امروز، بیش از دو دهه از آغاز ساخت و پخش مجموعه‌های مناسبتی ماه رمضان در تلویزیون می‌گذرد. پخش سریال‌های ماه رمضان که البته هنوز به عنوان مجموعه‌های مناسبتی این ماه مطرح نشده بودند، به طور جسته گریخته اوائل دهه هفتاد از شبکه‌های یک و دو آغاز شد. شروع پخش این سریال‌ها همزمان با ایام نوروز در آن سال‌ها بود و به همین دلیل نمی‌توان به طور قطع گفت که هدف سازندگان مجموعه‌های تلویزیونی که آن زمان به روی آنتن رفتند تنها ماه رمضان بوده و در واقع مناسبتی دو جانبه، هم نوروز و هم ماه مبارک رمضان دلیل پخش سریال‌هایی بود که خسرو ملکان و حسن فتحی کارگردانی‌شان کردند. روند پخش مجموعه‌های تلویزیونی در ماه مبارک رمضان از سال ۷۰ آغاز شد و به جز دو سال ۷۵ و ۷۷ که هیچ کدام از شبکه‌ها تدارکی برای پخش سریال ویژه این ماه ندیده بودند تا اوائل دهه هشتاد ادامه پیدا کرد. در گزارش زیر بر اساس اطلاعاتی که خبرآنلاین جمع‌آوری کرده است و به همراه جدول تهیه‌ شده است، ۶۸ سریال‌ مناسبتی که سه دهه در ماه مبارک رمضان از شبکه‌های مختلف تلویزیون پخش شدند را معرفی کردیم.

اولین سریال ماه رمضان چه بود؟

اولین سریال مناسبتی که از تلویزیون ایران پخش شد را خسرو ملکان کارگردانی کرده، «مهمان» نام مجموعه‌ای است که ملکان سال ۱۳۶۹ آن را ساخت و یک سال بعد در نوروز ۱۳۷۰ که مقارن با ۵ رمضان نیز بود به روی آنتن رفت. با این حساب می‌توان نام ملکان که این روزها کم کارتر از قبل شده و مدتی است برای تلویزیون نیز سریالی نساخته را به عنوان اولین کارگردان مناسبتی ساز در تلویزیون ثبت کرد. این کارگردان در ابتدای دهه هفتاد یک مجموعه تلویزیونی دیگر نیز کارگردانی کرد که پخش آن نیز به نوروز سال ۷۱ افتاد، نوروز سال ۷۱ نیز مقارن با ماه مبارک رمضان بود و سریال «تعطیلات نوروزی» ملکان نیز دومین مجموعه مناسبتی آن سال‌های تلویزیون شد.

روند پخش سریال در ایام نوروز سال ۷۲ نیز ادامه پیدا کرد و این در حالی بود که همچنان در ایام عید ۷۲ نیز شاهد تقارن ماه مبارک رمضان با نوروز بودیم. سال‌های ابتدایی دهه هفتاد هنوز کسی مثل حالا نام حسن فتحی را به عنوان کارگردانی که سریال‌های مخاطب پسند می‌سازد نمی‌شناخت، فتحی پیش از اینکه اولین سریال مناسبتی‌اش را بسازد چند تله فیلم ساخته بود و سال ۷۲ نیز اولین مجموعه مناسبتی‌اش را برای تلویزیون ساخت. «همسایه‌ها» نام مجموعه‌ای بود که فتحی آن را کارگردانی کرده بود و در ۲۶ قسمت از شبکه یک به روی آنتن رفت. پخش سریال‌های مناسبتی ماه مبارک رمضان در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد و البته همچنان شبکه یک و دو سرمدار ساخت آثار مناسبتی رمضان بودند.

وقتی مناسبتی‌ها اوج می‌گیرند

بعد از ۸ سریالی که در دهه ۷۰ از شبکه‌های مختلف تحت عنوان سریال مناسبتی ماه رمضان پخش شد و باعث به وجود آمدن روندی ثابت در این زمینه گردید، از ابتدای دهه ۸۰ نیز پخش مجموعه‌های مناسبتی در تلویزیون ادامه پیدا کرد و در سال‌های میانی دهه هشتاد به اوج نیز رسید. از جمله سریال‌های شاخصی که در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد پخش شدند می‌توان به «گمگشته» به کارگردانی رامبد جوان، «یادداشت‌های کودکی» ساخته پریسا بخت‌آور و «چراغ‌های خاموش» کاظم بلوچی اشاره کرد که موفق به جذب مخاطبان بیشتری شدند. همچنین در سال‌های میانی دهه هشتاد بود که موج ساخت سریال‌های ماورایی نیز به راه افتاد و چند کارگردان از جمله، سیروس مقدم،علیرضا افخمی، حسین سهیلی‌زاده و محمدحسین لطیفی … به سراغ ساخت آثاری با این مضمون رفتند که به زعم خیلی‌ها مناسبت و مطابقت بیشتری با حال و هوای ماه مبارک رمضان و لحظات معنوی و عرفانی آن داشت و البته به مذاق خیلی‌های دیگر هم به دلیل فانتزی تخیلی بودن قصه‌شان خوش نیامد. «او یک فرشته بود» به کارگردانی علیرضا افخمی را می‌توان اولین سریال با موضوع ماورایی دانست که راه را برای ساخت مجموعه‌هایی دیگر با این حال و هوا در این ایام و سال‌های بعد هموار کرد.

از سوی دیگر و در مقابل سریال‌هایی با مضامین جدی یا همان ماورایی و متافیزیکی، آغاز ساخت سریال‌های کمدی نیز در دهه هشتاد بود و رضا عطاران با ساخت سریال «خانه به دوش» در سال ۸۳ موج کمدی‌ سازی در مجموعه‌‌های مناسبتی ماه رمضان را آغاز کرد. این روند در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد و خود عطاران نیز سردمدار آن شد. مخاطبان از سریال‌های طنز او که البته مشکلات و مسائل اجتماعی را نیز به خوبی در قصه‌اش روایت می‌کرد به شدت استقبال می‌کردند تا اینکه «بزنگاه» در سال ۸۷ آخرین سریالی بود که بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون آن را ساخت و پس از آن هم عطای تلویزیون را به لقایش بخشید.

سریالی که تلویزیون را تکان داد

برخلاف دهه هفتاد که شبکه‌ها یکی در میان سریال پخش می‌کردند و مجموعه‌های ماه رمضانی هم ازاین قاعده مستثنی نبودند، در سال‌های دهه هشتاد ۴ شبکه یک، دو، سه و پنج از چندی قبل جای یک سریال مناسبتی ماه رمضانی را در جدول پخش‌شان خالی می‌کردند تا به بدین ترتیب مخاطبان تلویزیون از اولین دقایق بعد از افطار تا ساعات پایانی شب پای تماشای این مجموعه‌ها بنشینند که همین فشردگی پخش سریال‌ها نیز صدای اعتراض برخی را درآورد. با این وجود تا سال‌های ابتدایی دهه نود نیز این روند پخش سریال ادامه پیدا کرد و هر چهار شبکه برای ماه رمضان سریال تدارک می‌دیدند. اما در میان بیش از۵۰ سریالی که از سال ۷۰ به عنوان سریال مناسبتی از تلویزیون پخش شدند، علاوه بر موج استقبالی که برای سریال‌های کمدی رضا عطاران به راه افتاد در سال‌های ۸۵ و ۸۶ نیز اتفاقی ویژه در تلویزیون رقم خورد. سال ۸۵ محمدحسین لطیفی سریالی با عنوان «صاحبدلان» را ساخت که علاوه بر قصه گیرایش حضور باران کوثری و پوریا پورسرخ نیز یکی از برگ برنده‌های آن بود و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت. یک سال بعد و در ماه رمضان سال ۸۶ نیز حسن فتحی که دیگر نامش به عنوان کارگردانی که ذائقه و سلیقه مخاطب را به خوبی می‌شناسد ( بعد از ساخت سریال پر طرفدار «شب دهم») بر سر زبان‌ها افتاده بود سریال «میوه ممنوعه» را برای شبکه دو ساخت. سریالی که از عشقی ممنوعه حرف می‌زد و داستان علاقه و عشق حاج یونس ( با بازی علی نصیریان) به دختر جوانی به نام هستی (با بازی هانیه توسلی) تا سال ها نام این سریال را در اذهان ماندگار کرد.

اوجی که کم کم فرود آمد

ماه رمضان سال ۹۱ آخرین سالی بود که شبکه ۵ سریال مناسبتی برای ایام ماه مبارک رمضان ساخت، اما همچنان روند تولید و پخش این آثار مناسبتی در شبکه‌های دیگر ادامه داشت. با این تفاوت که دیگر داستان و حال و هوای قصه همه سریال‌هایی که در دهه نود یعنی از سال ۱۳۹۰ تا کنون ساخته شدند صرفا به ماه رمضان محدود نمی‌شد و چه بسا برای خالی نماندن آنتن در این ایام سریالی که از پیش آماده شده بود در جدول پخش شبکه‌ها قرار می‌گرفت. با وجود اینکه دهه ۸۰ سریال‌سازی مناسبتی به اوج خود رسید و علاوه بر اینکه کارگردان‌های زیاد و مطرحی برای ساخت آثار مناسبتی ماه رمضان ابراز تمایل کردند و همچنین موضوعات و ژانرهای مختلف و متفاوتی نیز دستمایه ساخت این مجموعه‌ها قرار رفت اما آتش ساخت این سریال‌ها از ابتدای دهه نود کم کم فروکش کرد و به جایی رسید که علاه بر شبکه ۵ که چند سالی است سریالی برای این ایام تولید نمی‌کند و نهایتا به پخش تکراری «شاید برلی شما هم اتفاق بیفتد» بسنده می‌کند، سال گذشته شبکه سه که نسبتا جزو شبکه‌های پرمخاطب سیماست نیز سریالی برای این ماه نداشت. از ابتدای دهه نود تا سال گذشته حدود ۲۰ سریال از شبکه‌های مختلف در ماه رمضان پخش شده‌اند، «مادرانه»، «مدینه»، «دودکش» از جمله سریال‌های محبوب سل‌های اخیر تلویزیون بودند اما به نظر می‌رسد «پایتخت ۴» به کارگردانی سیروس مقدم هنوز هم طرفدار بیشتری بین مخاطبان تلویزیون داشته باشد. امسال نیز دو سریال «زیر پای مادر»، و «نفس» از شبکه‌های یک و سه پخش می‌شوند که تنها مجموعه‌های تولیدی جدید تلویزیون‌اند. البته به دلیل به پااین نرسیدن ماه مبارک این دو مجموعه در جدول سریال‌های دهه ۹۰ قرار نگرفته‌اند. در ادامه تمام سریال‌های مناسبتی ماه رمضان از ابتدای پخش تا سال گذشته را به صورت جدول مشاهده می‌کنید.

سریال‌های ماه رمضان دهه هفتاد

شبکهسالاسم سریالکارگردانبازیگرانخلاصه داستان
یک۱۳۷۰مهمانخسرو ملکانپروین سلیمانی در نقش طاهره خانم (طاهره خانمِ چنگال‌به‌دست)، محمدعلی ورشوچی در نقش شعبون، جمشید مشایخی، حمیده خیرآبادی، احمد قدکچیان، روح‌الله مفیدیپسر آقای ستوده که در فرانسه درس می‌خواند، برای گذراندن تعطیلات نوروزی در کنار خانواده، به ایران می‌آید. خانواده‌اش تصمیم گرفته بودند که در این فرصت، برای او همسری انتخاب کنند ولی هنگامی که او به ایران می‌آید، متوجه می‌شوند که نه تنها او ازدواج کرده، بلکه فرزندی هم دارد.
یک۱۳۷۱تعطیلات نوروزیخسرو ملکاناسماعیل داورفر، مرتضی احمدی، پروین سلیمانی در نقش طاهره خانم،محمدعلی ورشوچی در نقش شعبون، محمود بهرامی در نقش قنبرک، کیومرث ملک‌مطیعی، فرخ‌لقا هوشمند، عباس محبوب، هما خاکپاش، فاطمه طاهری، مختار سائقی، مهین برزوئی، رحمان مقدم، سیروس قهرمانی، هائده حائریمدیر یک واحد صنعتی بزرگ، تصمیم دارد تعدادی از کارگران خود را به عنوان «کارگر نمونه» انتخاب و خانه‌هایی را به آنان واگذار کند. همه کارکنان و کارگران تلاش گسترده‌ای را آغاز می‌کنند تا نامشان در لیست افراد برگزیده قرار گیرد و به تبع آن، توطئه‌ها و اختلافات زیادی در طی داستان بوجود می‌آید، اما سرانجام، حق به حق‌دار می‌رسد.
یک۱۳۷۲همسایه‌هاحسن فتحیبیوک میرزایی، شهلا ریاحی، فریبا متخصص، زهرا سعیدی، شهرزاد عبدحق، مریم معترف، حسین کسری، داریوش موفق، بهمن نجف‌زاده، خسرو فرحزادیداستان این مجموعه تلویزیونی درباره چندین خانواده و همسایه است که همگی در یک محله زندگی می‌کنند و در هر قسمت برای هریک مشکلات و مسائلی پیش می‌آید که در نهایت با همفکری و همیاری سایر همسایه‌ها، آن مشکل برطرف می‌شود.
یک۱۳۷۳نیمه پنهان ماهمجید جعفریعنایت‌الله بخشی در نقش عمو، جلال مقدم، مهین شهابی، ثریا قاسمی، حسین کسبیان، تانیا جوهری، اکرم محمدی، محمود عزیزی، لادن طباطبایی، فاطمه طاهری، فریبا متخصص، فریده سپاه‌منصور، اصغر سمسارزادهاین مجموعه تلویزیونی، درباره خانواده‌ای است که گم‌شده‌ای دارند و با زیر و رو کردن خاطرات‌شان، بدان دست پیدا می‌کنند. شخصیت اصلی این مجموعه، آقا بزرگ است که سرپرست و بزرگ خانواده است. او مدت‌ها قبل، پسری به نام جلال را به فرزندی قبول کرده است و پس از آن و در خلال سال‌ها، اتفاقاتی برای خودش، خانواده و جلال رخ داده است.
دو۱۳۷۴بهاران در بهارغلامرضا رمضانیرضا بابک، رضا خندان، پروین میکده، هما خاکپاش، فاطمه طاهری، رضا ایران‌منش، پرستو گلستانی، فرهاد اصلانی، نعمت‌الله گرجی، مهرانه مهین ترابینصرت به طمع به‌دست آوردن زمینهای معمار تلاش می‌کند پسرش جواد را به عقد دخترِ معمار درآورد. از طرفی پسرش جواد که در کارگاه آقارضا کار می‌کند، به دختر او معصومه علاقمند است؛ اما صادق برادر معصومه با این ازدواج موافق نیست.
سه۱۳۷۶گردنبندهاشم میرطالبیجلیل فرجاد، اکبر دودکارموضوع اصلی این سریال مربوط به گردنبند گمشده ای بود که دست به دست می چرخید و هر بار داستانی تازه را رقم میزد.
یک۱۳۷۸جزیره‌ای در خشکیحسین قاسمی جامی  احمد نجفی، ولی شیراندامی، محمد جوزانی، عزت الله رمضانی فراین سریال با داستان ظالم و مظلوم در فضای ارباب و رعیتی روستا ساخته شد.
دو۱۳۷۸ارمغان بهشتمحمدرضا فریس‌آبادیجواد انصافی، امیر پارسااین سریال فضایی جنگ گونه داشت و که ماجراهای اوستا و شاگرد را روایت می‌کرد.

سریال‌های ماه رمضانی دهه هشتاد

شبکهسالاسم سریالکارگردانبازیگرانخلاصه داستان
یک۱۳۸۰چراغ‌های خاموشکاظم بلوچیمهدی سلوکی، اسماعیل شنگله، رحیم نوروزی، هایده حائری، غزل ارجمند، ولی‌الله شیراندامی، فرامرز صدیقیبهزاد جوان ۲۱ ساله‌ ای است که در یک خانواده متمول زندگی می‌ کند. پدر و مادرش آنقدر در کار خود غرق هستند که توجهی به فرزندان،خود ندارند. بهزاد دوستان نابابی دارد و دچار مشکلات حاد می‌ شود. او که از طرف پلیس تحت تعقیب است با پسر نابینایی آشنا می‌ شود و در یک زندگی اجباری با این نوجوان روشندل پی به حقیقت پیرامون خود می‌ برد.
دو۱۳۸۰مهمانی از بهشتعبدالله باکیدهمهدی امینی‌خواه، محمود عزیزی، فقیه سلطانی و علیرضا اوسیوندداستان این مجموعه با اسباب‌کشی یک خانواده به یک محله جدید شروع می¬شود؛ پسر این خانواده روزنامه نگار است و بعد از مدتی یک رابطه عاطفی بین او و دختری به نام سایه به وجود می‌آید.
سه۱۳۸۰گمگشتهرامبد جوانآتیلا پسیانی در دو نقش، حدیث فولادوند، آتنه فقیه‌نصیری، پژمان بازغی و فرامرز صدیقیگم‌گشته دربارۀ فرد مومنی است که در شرکتی معتبر کار می‌کند؛ چند نفر از خلافکاران او را می‌دزدند تا از خانواده‌اش اخاذی کنند؛ اما فرد سارق که با مادرش زندگی می‌کند، شباهت خیلی زیادی به او دارد و به همین دلیل خود را به جای او جا می‌زند و هیجان قصه از تقابل رفتارهای یک فرد متدین با فرد خلافکار شروع می‌شود.
پنج۱۳۸۰یادداشت‌های کودکیپریسا بخت آورسیروس گرجستانی، حمیده خیرآبادی، مهرانه مهین ترابی، رامین ناصرنصیر، امیر نوریداستانی این سریال مربوط به جوانی بود که بعد از سال‌ها به خانۀ کودکی‌اش بازگشته بود تا داستان نیمه‌کار‌ه‌اش در دوران کودکی‌اش را به پایان برساند.
یک۱۳۸۱نسیم رویاکاظم بلوچیبهزاد فراهانی، حسن جوهرچی، پرویز فلاحی‌پور، ژاله صامتی، آناهیتا همتی، شراره رخام، محمود جعفری، مهدی فقیه، زنده یاد لوریک میناسیان، نیما رئیسی و جلیل فرجادعده‌ای زن و مرد، جدا از هم با آدرسی که در دست دارند وارد خانه‌ای قدیمی می‌شوند که بعداً مشخص می‌شود خانه پدری آنهاست و همگی آنها خواهر و برادر هستند و از قدیم با هم مشکلاتی داشته و از هم گریزان بودند. آنها در این تجمع اجباری داستان خود را روایت می‌کنند. در انتها متوجه می‌شوند نامه‌ای از طرف پدر و بنا به درخواست مادر مرحوم شان نوشته شده تا آنها را با هم رو در رو کنند.
دو۱۳۸۱نوعروسبیژن میرباقریجهانبخش سلطانی، مهرانه مهین ترابی، امین زندگانی، مریم امیرجلالی و بهنوش طباطباییقصه این سریال درباره زنی است پس از گذشت ۲۵سال ، به دنبال عقدنامه اش به این دفترخانه می آید. پسر محضردار که مدتهاست برای ازدواج تحت فشار خانواده اش قرار گرفته است ، علاقه مند به دختر این زن می شود و….
سه۱۳۸۱همرازسامان مقدمابوالفضل پورعرب، آناهیتا نعمتیداستان همراز درباره دو دزد بود که پس از سرقت پولی هنگفت، در حین دستگیر شدن یکی از آنها پول را در حیاط ساختمان مخروبه‌ای پنهان می‌کند؛ اما وقتی که از زندان بیرون می‌آید، متوجه می‌شود ساختمان مخروبه تبدیل به مسجد شده است.
سه۱۳۸۱عروجسیروس مقدمعبدالرضا اکبری، رامبد شکرآبی، کتایون ریاحی و لادن طباطباییداستان عروج درباره فردی است که بعد از اختلاس، همسر خود را رها می‌کند و به خارج از کشور می‌رود. بعد از چند سال که به ایران می‌آید، قاچاقچیان به دنبال او هستند.
پنج۱۳۸۱پشت‌کنکوری‌هاپریسا بخت‌آوررضا داودنژاد، برزو ارجمند، رامین ناصر نصیر، علی صادقی، محمدرضا رضایی، مریم امیرجلالیاین سریال داستان چند جوان پشت کنکوری را روایت می‌کرد که با هم در یک خانه برای درس خواندن جمع شده‌اند و هر کدام مشکلات و مسائل خودشان را دارند و با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.
یک۱۳۸۲یکی مثل منمحسن شاهمحمدیصالح آقامیرزایی، رونا قیصرنژاد، هما خاکپاش، زهره فکور صبور، بهروز سلطانی‌فر و بهناز توکلیاین مجموعه روایتگر زندگی دختری به نام آهو است که در پرورشگاه بزرگ شده است. آهو با پسری ازدواج می‌کند و از وی صاحب فرزندی می‌شود، اما در همین حین شوهرش به دلیل کارهای قاچاق به زندان می‌افتد. در نتیجه آهو با بچه‌ای در شکم تنها می‌ماند و چاره‌ای جز پناه بردن به امام رضا (ع) ندارد. پس راهی مشهد می‌شود و …
دو۱۳۸۲رویای ناتمامجواد اردکانیرضا بابک، عاطفه نوری، رضا فیض نوروزیداستان این سریال دربارۀ مخترع صاحب‌نامی است که یک دستگاه حافظه خوان اختراع کرده و نیروهای خارجی درصدد ربودن این دستگاه هستند.
سه۱۳۸۲فقط بخاطر تواکبر منصور فلاحلاله صبوری، مجید حاجی‌زاده، رامتین خداپناهی، کبری حاتمیاین سریال داستان تازه عروسی را روایت می‌کند که همسرش به خاطر کشیدن چک بی‌محل به زندان می‌افتد.
پنج۱۳۸۲رانت خوار کوچکحسین سهیلی زادهسیروس گرجستانی، آتیلا پسیانی، رضا فیاضی و …کارمندی که قصد دارد برای ساخت منزلش از اداره‌ای که در آن مشغول است، وامی دریافت کند و در این راه با مشکلاتی رو به رو می‌شودو …
یک۱۳۸۳اگه بابام زنده بودهمایون اسعدیانپرویز فلاحی‌پور، مهرانه مهین ترابی، سیامک انصاری، اشکان خطیبی، نادر سلیمانی، محسن قاضی‌مرادی و زهرا اویسیاین مجموعه درباره چند جوان است که از بیکاری و بی‌پولی رنج می‌برند، به همین دلیل تصمیم می‌گیرند از مکانی سرقت کنند. آنها در قالب دستفروش رو به روی مکان مورد نظر سکنی می‌گزینند و سعی می‌کنند آنها را زیر نظر بگیرند تا نقشه خود را در فرصت مناسب عملی کنند، اما …
دو۱۳۸۳کمکم کنقاسم جعفریحمید گودرزی، پویا امینی، مجید مشیری، زهرا امیرابراهیمی، فرزاد حسنی، ثریا حکمت، بهمن دان و الیزابت امینی«کمکم کن» قصه سرگشتگی انسان امروز است؛ قصه چند نفر که در اثر حوادثی به کما می‌روند، اما دو نفر از آنها به هوش آمده تا کارهای نادرست بقیه را جبران کنند.
سه۱۳۸۳خانه به دوشرضا عطارانمریم امیرجلالی، علی صادقی، آناهیتا همتی، غلامحسین لطفی، بهنوش بختیاری، فلور نظریآقا ماشاءالله(حمید لولایی)، دستفروشی ساده دل است که سعی دارد از راه حلال روزی اش را به دست آورد، اما در امرار معاش خود و خانواده‌اش دچار مشکل است. از طرف دیگر آقا اصلان (غلامحسین لطفی)، باجناق تازه به دوران رسیده او، درصدد است تا با ایجاد دردسری جدید برای آقا ماشاءالله، دق دلی چندسال‌اش را خالی کند.
پنج۱۳۸۳رسم عاشقیسعید سلطانیمحمدعلی کشاورز، لاله اسکندری، سروش صحت و…دختری به نام طوبی (افسانه پاکرو )را برای وصلت با ابراهیم خان به تهران می‌برد. در بدو ورود اراذل و اوباش قصد جان آنها را می‌کنند، اما جوانی به نام یوسف (سروش صحت) با اوباش درگیر می‌شود و آنها را فراری می‌دهد و این آغاز آشنایی طوبی و یوسف است.
یک۱۳۸۴مرده متحرکرضا کریمیکتایون ریاحی، مجید صالحی، پرویز فلاحی‌پور، اسماعیل خلج، فردوس کاویانی و رامین ناصر نصیراین مجموعه روایتگر جوانی به نام جلال است که به دلیل بدبیاری‌های مختلف قصد رفتن به ناکجاآباد را دارد، اما طی اتفاقاتی جنازه‌ای پیدا می‌کند که متوجه می‌شود میلیاردها تومان ارزش دارد.
دو۱۳۸۴او یک فرشته بودعلیرضا افخمیحسن جوهرچی، بهاره افشار، ثریا قاسمی، مریم کاویانی، مرتضی ضرابی و رضا توکلیدختری به نام فرشته در یک سانحه رانندگی حافظه خود را از دست می‌دهد و به ناچار وارد زندگی یک خانواده پنج نفری شده، به مرور باعث اختلاف بین خانواده میزبان می‌شود؛ در نهایت مشخص می‌شود که او شیطان بوده است.
سه۱۳۸۴متهم گریخترضا عطارانرضا عطاران، سیروس گرجستانی،  مریم امیرجلالی، سعید آقاخانی، محمود بهرامی، شهربانو موسوی، علی جعفری، ملیکا زارعیداستان این مجموعه درباره فردی به نام‌هاشم(سیروس گرجستانی) است که همراه خانواده‌اش در شهرستانی نه چندان دور زندگی ساده ای دارند. او در مغازه‌ای اجاره ای به تعمیر اگزوز ماشین مشغول بوده، ولی به علت بیماری پزشکان وی را از انجام کار سنگین منع می‌کنند. از طرفی دختر دانشجوی وی در تهران برای وی شغلی پیدا می‌کند.‌هاشم نیز به ناچار کارش را تعطیل و به تهران مهاجرت می‌کند.
پنج۱۳۸۴برای آخرین باراکبر منصور فلاحامیر جعفری، یوسف تیموری، جمال اجلالی و …جوانی به نام اسی (امیر جعفری) برای عبرت دیگران از سوی صاحب کارش قندی (جمال اجلالی) از کار اخراج می‌شود. اسی در خلوت شبانه جلو صاحب کار خود را می‌گیرد و دست به دامان قندی می‌شود تا دوباره به کار برگردد، ولی با او درگیر می‌شود و قندی بیهوش می‌شود و اسی به گمان اینکه او مرده، با ماشینش فراری می‌شود.
یک۱۳۸۵صاحبدلانمحمدحسین لطیفیحسین محجوب، محمد کاسبی، ثریا قاسمی، باران کوثری، مهرانه مهین ترابی، حمید ابراهیمی، برزو ارجمند، پوریا پورسرخ، سیروس گرجستانی و هائده حائریماجرای زندگی دو برادر به نام های خلیل و جلیل را دنبال می کند که در انتخاب مسیر زندگی خود راه‌هایی کاملاً جدا از هم در پیش گرفته اند، اما اتفاقاتی آنها را رو در رو هم قرار می‌دهد.
دو۱۳۸۵آخرین گناهحسین سهیلی زادهمینا لاکانی، لیلا اوتادی و اشکان خطیبی، حمیدرضا پگاهدکتر اکرمی(جمشید مشایخی) که فردی وارسته و با ایمان است قبل از مرگش وصیت می‌کند که قرنیه چشمش به عبدالله صدوق(منوچهر آذر) که او نیز فرد متدینی است برسد؛ اما رویا دختر دکتر اکرمی با اصرار فراوان چشم پدر را به چشم نامزدش دکتر مودت (حمیدرضا پگاه) که او نیز مشکل بینایی دارد پیوند می‌زند. اما به‌تدریج مودت متوجه می‌شود که توانایی دیدن درونیات و نیات اطرافیانش را دارد و هر کسی را با تجسم اعمالش مشاهده می‌کند. این درک برای او مشکل ساز شده و فکر می‌کند باید افراد گناه کار را به قتل برساند؛ اما با رهنمودهای روحانی محل متوجه می‌شود که این کار اشتباه است.
سه۱۳۸۵زیر زمینعلیرضا افخمیفتحعلی اویسی، ابوالفضل پورعرب، بهاره رهنما، مهتاج نجومی، سروش صحت، رضا توکلی، مرجانه گلچین و مهران رجبیسه دوست با سند جعلی یک زمین را به یک فرد سرمایه‌دار می‌فروشند و از او کلاهبرداری می‌کنند. اما یکی از آن‌ها پول‌ها را می‌گیرد و قصد دارد تا سهم دو نفر دیگر را هم برای خود بردارد. او پول‌ها را در زیرزمین یک خانه قدیمی پنهان می‌کند و خودش در راه بازگشت تصادف می‌کند و فلج می‌شود، حالا دو نفر دیگر بر سر یافتن پول‌ها رقابت می‌کنند …
پنج۱۳۸۵بوی خوش زندگیعلی شاه حاتمیمجید صالحی، پویا امینی، مجید حاجی‌زاده، خشایار راداین مجموعه که وقایع آن در ماه رمضان اتفاق می‌افتد از خانه‌‌ای آغاز می‌شود که چهار شخصیت داستان در آن زندگی می‌کنند. عمو رستم با بازی رضا ناجی پیرمردی آپاراتچی است که خانه خود را به سه دانشجو به نام‌های مجتبی، رضا و سیامک اجاره داده است. در مقطعی از داستان سرقت موتور مجتبی باعث می‌‌شود همه برای حل مشکل او به فکر بیفتند.
یک۱۳۸۶اغماسیروس مقدمامین تارخ، لعیا زنگنه، ایرج نوذری، ناصر ممدوح، عبدالرضا اکبری، حامد کمیلی، لادن طباطبایی، شیرین بینا، نفیسه روشن، سعید داخ، افشین سنگ‌چاپ، فلور نظری، شیوا خنیانگر، غزاله جزایری و کورش سلیمانیاین مجموعه روایتگر زندگی دکتر طه پژوهان فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب است. او به دلیل جراحی‌های موفقی که روی رزمندگان داشته به عنوان پنجه طلا مشهور است. تا اینکه همسرش مولود مبتلا به بیماری حادی می‌شود و او بر سر دوراهی قرار می‌گیرد …
دو۱۳۸۶میوه ممنوعهحسن فتحیعلی نصیریان،هانیه توسلی، گوهر خیراندیش، امیر جعفری، هرمز هدایت، عمار تفتی، نیما رئیسی، طناز طباطبایی«میوه ممنوعه» داستان فردی متدین است به نام حاج یونس (علی نصیریان)، بازرگانی که به اصول دینی اعتقاد دارد و اهل حرام و حلال است اما اتفاقاتی در زندگی‌اش پیش می‌آید که او را درگیر ماجراهایی می‌کند.
سه۱۳۸۶یک وجب خاکعلی عبدالعلی‌زادهرضا بابک، مهتاج نجومی، ابوالفضل پورعرب، مهران رجبی، محسن قاضی مرادی، برزو ارجمند، یوسف تیموریآقای افشاری مردی نیکخواه است که مشکلات اهالی محل را حل‌وفصل می‌کند. او همسایه دیواربه‌دیوار برادرزنش «پرویز» است که با یکدیگر اختلاف‌هایی دارند. در روزِ خواستگاری حمید پسر آقای افشاری مشکلاتی پیش می‌آید و ترکیدن لوله‌های آب، خانه‌های این دو را به‌هم می‌ریزد و …
پنج۱۳۸۶شکرانهسعید سلطانیپوریا پورسرخ، فرهاد قائمیانحامد جوانی است تحصیل کرده که اعتقاد به کار وتولیدوتلاش دارد. درمیانه راه پر فراز و فرودی که در تأسیس یک کارگاه تولیدی فراروی او گسترده شده، در تنگنای اقتصادی کمکی را از پدرش می پذیرداما بزودی در می یابد که این پول متعلق به فرددیگری است که پدر ش به او مدیون است بنا به درخواست پدر او موظف میشود…
یک۱۳۸۷روز حسرتسیروس مقدمفرامرز قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی‌نیا، پوریا پورسرخ، رحیم نوروزی و لیندا کیانیاین مجموعه قصه‌ یک وکیل با بازی بایگان را دنبال می‌کند که به همراه همسرش ( قریبیان) و پسرش (پورسرخ) و عروسش (کیانی) زندگی آرامی دارد، اما او یک شب خوابی عجیب می‌بیند که زندگی او و خانواده‌اش را دستخوش تغییر و تحول می‌کند…
دو۱۳۸۷مثل هیچکسعبدالحسین برزیدهحسین یاری، پرویز پورحسینی، پروانه معصومی، مهران رجبی، اصغر همت، رامین راستاد، جواد عزتی، حمید ابراهیمی، شاهرخ استخری، نفیسه روشنداستان درباره خانواده ای پرفرزند است که پدرشان فوت می‌کند و پسر بزرگتر، مسئولیت خانواده را به عهده می‌گیرد. اما با پیش کشیده شدن مسائل مادی، اتفاقاتی برای برادرها پیش می‌آید که اتحاد میان آنها از بین رفته و در نهایت با فوت مادر، فرزندان با حسرت تمام به فضای قبلی باز می‌گردند.
سه۱۳۸۷بزنگاهرضا عطارانحمید لولایی، علی صادقی، غلامرضا نیکخواه، مرجانه گلچین، محمود بهرامی، سوسن پرورپس از فوت «حاج احمد» که یک نانوای با آبرو و معتبر است، بر سر ارث و میراث میان اعضای خانواده‌اش اختلاف ایجاد می‌شود.
پنج۱۳۸۷مامور بدرقهسعید سلطانیمحسن تنابنده، جواد رضویان، بهاره رهنما و…این مجموعه داستان «استوار آصف» یک مامور نیروی انتظامی در حال بازنشستگی است که وظیفه دارد تا افشین را به جرم حمل مواد مخدر تحویل بازداشتگاه بدهد: اما افشین به کمک شوهر خواهرش فرامرز از دست آصف فرار می‌کند.
یک۱۳۸۸نردبام آسمانمحمدحسین لطیفیوحید جلیلوند، برزو ارجمند، حسن پورشیرازی، وحید جلیلوند، ماهچهره خلیلی، شبنم قلی‌خانی، ویشکا آسایش و فرهاد قائمیان«نردبام آسمان» مجموعه‌ای تاریخی است که زندگی‌ غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضیدان برجسته، منجم ،‌کاشف عدد پی  و فیلسوف قرن نهم هجری را  در دو مرحله  کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی در زمان زمامداری مغول ها در ایران روایت می‌کند.
دو۱۳۸۸عبور از پاییزمسعود شاه محمدیچنگیز جلیلوند، محمود عزیزی، برزو ارجمند، رامین راستاد، امیر آقایی، مهران رجبی، شیرین بیناداستان سریال درباره فرخ، مرد بسیار متمولی است که روابط خوبی با دخترانش پوران، توران و لعیا و دامادهایش دارد. او احساس می‌کند که دوران خانه نشینی و استراحتش فرا رسیده و می‌خواهد اموال و مسئولیت‌های تجاری اش را به دخترانش بسپارد؛ اما او رازی را از گذشته با خود دارد که باید آن را بگشاید. این رمز گشایی از گذشته سرآغاز اتفاقات جدید در زندگی او می‌شود.
سه۱۳۸۸پنجمین خورشیدعلیرضا افخمیحمید گودرزی، شبنم قلی‌خانی، مریم کاویانی، انوشیروان ارجمند، مهدی سلوکی، شهرام قائدی، مهوش صبرکن«مهدی» و «همایون» دو دوست هستند که در سال ۶۵ در وضعیت بد اقتصادی زندگی می‌کنند. آنها به شکلی اتفاقی عتیقه‌ای منحصر به فرد می‌یابند که قابلیت سفر در زمان را دارد. مهدی همراه عتقیه ۲۳ سال در زمان سفر می‌کند و در سال ۱۳۸۸ در تهران امروز خود را می‌یابد. او که با پدیده‌های جدید و دور از ذهن روبه‌رو شده، دلبسته دختری به نام هما می‌شود.
یک۱۳۸۹در مسیر زاینده‌رودحسن فتحیمهدی سلطانی، مسعود رایگان، حسین محجوب، مهرانه مهین ترابی، اشکان خطیبی، مهدی باقربیگی، بهنوش طباطباییدر مسیر زاینده‌رود داستان مهران سارنگ (اشکان خطیبی) فوتبالیست جوان و با آتیه تهرانی است که برای عقد قرارداد با یک باشگاه تازه تاسیس به اصفهان سفر کرده و طی تصادف با مسعود مصیب (مهدی باقربیگی) جوان نخبه اصفهانی، با او درگیر می‌شود و سبب مرگ او می‌شود و …
دو۱۳۸۹ملکوتمحمد رضا آهنجمحمدرضا شریفی‌نیا، کوروش تهامی، پروانه معصومی، ایرج نوذری، رضا رویگری، فریبا متخصص، مهشید افشارزاده، نیما شاهرخ‌شاهی، علی دهکردی، کمند امیرسلیمانی، رز رضوی، ترلان پروانهملکوت داستان زندگی مرد پولداری به نام حاج فتاح (با بازی محمدرضا شریفی‌نیا)‌ را روایت می‌کرد که در ابتدای ماه رمضان بر اثر بروز سانحه‌ای به کما می‌رود. در پی این اتفاق، بستگانش در تلاش برمی‌آیند تا او را به زندگی برگردانند. در زمانی که حاج فتاح به کما رفته، فرشته‌ای به نام مأمور (با بازی کوروش تهامی)‌ وارد داستان می‌شود و به کمک حاج فتاح می‌آید تا او بتواند گذشته خود را اصلاح کند.
سه۱۳۸۹جراحتمحمدمهدی عسگرپور«جراحت» داستان دو برادر است که فرزندانشان قرار است با یکدیگر ازدواج کنند، اما درگیر مشکلات بسیاری می‌شوند.
پنج۱۳۸۹نون و ریحونفرزاد موتمنامین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی و…چند دوست جوان تصمیم دارند تا حمامی را که به یکی از آنها به ارث رسیده بود، به یک سفره‌خانه سنتی تبدیل کنند و در این راه اتفاقات زیادی برای آنها می افتد…

سریال‌های ماه رمضان دهه نود تا سال ۹۵

شبکهسالاسم سریالکارگردانبازیگرانخلاصه داستان
یک۱۳۹۰سقوط یک فرشتهبهرام و حمید بهرامیانمسعود رایگان، فریبا کوثری، مهرداد صدیقیان، خاطره اسدی و شبنم مقدمی«سقوط یک فرشته» داستان خانواده‌ای را که دچار تحول می‌شوند روایت می‌کند.
دو۱۳۹۰سی‌امین روزجواد افشارهومن سیدی، سیما تیرانداز، محمود عزیزی، رزیتا غفاری، آزاده صمدی، مهران رجبی، میرطاهر مظلومی، بهرام ابراهیمی، صفا آقاجانی، کوروش سلیمانی و …«سی‌امین روز» یک داستان اجتماعی دارد و درباره مردی است که به طور ناخواسته دستش به خون برادر دوستش آلوده می‌شود و با این حادثه اتفاقاتی برای او رخ می‌دهد.
سه۱۳۹۰پنج کیلومتر تا بهشتعلیرضا افخمیداریوش فرهنگ، رضا توکلی، شهنام شهابی، پردیس افکاری، شبنم قلی خانی و نفیسه روشناین سریال درباره امیر حسین کارمند یک شرکت وارداتی دارو است که در جریان سرقت اموال شرکت درگیر ماجراهایی می‌شود. «پنج کیلومتر تا بهشت» مضمونی اجتماعی دارد و به موضوعات دینی و اخلاقی می‌پردازد.
پنج۱۳۹۰سه دونگ، سه دونگشاهد احمدلوسیروس گرجستانی، محمد کاسبی، مرجانه گلچین، جواد عزتی، یوسف صیادی، داریوش سلیمی، عباس جمشیدی‌فر، اشکان اشتیاق، نادیا دلدار گلچین، بیژن پیشدادی، گیتی معینی، سیروس میمنت، ساقی زینتی و مریم معصومینصرت عشقی سال‌هاست در یکی از محلات قدیمی تهران، نانوایی سنگگ دارد و به اتفاق سه پسرش مسعود، محمود و منصور آنجا را اداره می‌کند. اما تنها سه دانگ از مغازه به نام اوست و سه دانگ دیگر، متعلق به شریک و دوست قدیمی‌اش  است که ۱۰ سال قبل از ایران مهاجرت کرده و اکنون در ایتالیا زندگی می‌کند. پرویز پس از سال‌ها به ایران می‌آید تا سه دانگ سهم خود را بفروشد. نصرت که برای این نانوایی رنج و زحمت زیادی کشیده است، در تلاش است تا پولی جور کند و سه دانگ پرویز را خودش بخرد، اما در این میان، ماجراهایی پیش می‌آید که زندگی او و خانواده‌اش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن‌ها نیز تصمیم می‌گیرند تا به خارج مهاجرت کنند؛ تا اینکه…
یک۱۳۹۱راز پنهانفلورا سامداریوش ارجمند، پروانه معصومی، محمود عزیزی، الهام حمیدی، کامران تفتی، لادن طباطبایی و سعید پورصمیمی«راز پنهان» داستان دو دوست قدیمی است که پس از سال ها بر اثر اتفاقی دوباره با یکدیگر مواجه می شوند آن دو به یاد خاطرات خوش کودکی قصد دارند دوستی خود را  ادامه دهند اما طولی نمی‌کشد که بروز حواشی رابطه آن دو را دستخوش تغییر می‌کند.
دو۱۳۹۱چمدانخسرو ملکانفتحعلی اویسی،‌ میرطاهر مظلومی، حسن قاضی مرادی، فلور نظری و یوسف صیادی و ارژنگ امیرفضلی«چمدان» روایتگر داستان چمدانی است که دست به دست می‌چرخد و ماجراهای جالبی را پشت سر می‌گذارد.
سه۱۳۹۱خداحافظ بچهمنوچهر هادیآ‌تیلا پسیانی، بهاره رهنما، شهرام حقیقت دوست، مهراوه شریفی نیا، بهنوش بختیاری، ناصر گیتی جاه و شهین تسلیمی«خداحافظ بچه» روایتگر داستان زوجی خوشبخت است که در آ‌رزوی تولد فرزند به سر می‌برند و در این میان وقوع اتفاقی غیرمنتظره زندگی آرام این زوج را به هم می‌ریزد این دو با انجام آزمایش در می‌یابند مشکل ناباروری دارند و به همین دلیل تصمیم می‌گیرند سرپرستی کودکی را برعهده بگیرند.
پنج۱۳۹۱شاید برای شما هم اتفاق بیفتدراما قویدلامیر محمدزند، پویا امینی و شهرام عبدلی، حسن اسدی، علی رام نورایی، هیلا اکرانی، میترا حجار، ایرج نوذری و اشکان خطیبیدر هر اپیزود این مجموعه داستانی جداگانه روایت می شود.
یک۱۳۹۲دودکشمحمدحسین لطیفیهومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، الناز حبیبی، جواد عزتی، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزیسریال دودکش دربارهٔ دو خانواده است که زندگی ساده‌ای دارند و یک قالیشویی را اداره می‌کنند، اما هر بار ماجراها و مسایلی برای آنها اتفاق می‌افتد؛ مثلاً کارگاه شان پلمپ می‌شود و یا ماشینشان توسط پلیس توقیف می‌شودو از جهت دیگر داماد ان‌ها نصرت مسائل مالی اش به دیوار خرده است و..
دو۱۳۹۲خروسسعید آقاخانیحمید لولایی، جواد رضویان، یوسف تیموری، اکبر اکبری مبارکه، مرضیه صدرایی، سپند امیر سلیمانی، مهسا کریم زاده، ملیکا شریفی نیاخروس روایتی از زندگی پدری است که دچار مشکل غیرمنتظره‌ای می‌شود. این مشکل خانواده را به تکاپو می‌اندازد و پسر خانواده با همفکری دوستانش تلاش می‌کند تا چاره‌ای برای رفع این مشکل بیاندیشند. در نقشه بچه‌ها، مغز متفکر یک خروس است.
سه۱۳۹۲مادرانهجواد افشارمهدی سلطانی، لعیا زنگنه، شقایق فراهانی، مهرداد ضیایی، عباس غزالی، آتیلا پسیانی و هستی مهدوی‌فراردلان تمجید (با بازی سلطانی) ۲۰ سال پیش، پس از رها کردن نامزد سابقش مریم (شقایق فراهانی)، با زنی متمول به نام رعنا (زنگنه) ازدواج می‌کند. حالا این ازدواج به جدایی رسیده و زن، بچه‌هایش را می‌خواهد اما مرد امتناع می‌کند.
پنج۱۳۹۲شاید برای شما هم اتفاق بیفتداحمد معظمی، نوید مهین دوست، حسین فلاح، محسن منشی زاده  و…عمار تفتی، نفیسه روشن، امیرحسین صدیقاین سریال در اپیزودهای جداگانه‌ای تولید می‌شود که هر کدام یک یا چند قسمت طول می‌کشند و کارگردان‌های مختلفی آنها را می‌سازند.
یک۱۳۹۳مدینهسیروس مقدممهدی سلطانی، بهزاد فراهانی، مجید صالحی، شبنم مقدمی، رضا رویگری، مهرداد صدیقیان، مریم بوبانی و آناهیتا افشارسریال «مدینه » درباره زنی به نام مدینه است که پس از فوت همسرش جهان می‌خواهد به همراه پسر خوانده‌اش کارخانه جهان را به بهترین شکل ممکن اداره کند، اما همسر اول جهان مانع جدی اوست.
دو۱۳۹۳فاختهمحمود معظمیثریا قاسمی، عبدالرضا اکبری، کمند امیرسلیمانی، فرخ نعمتی، شهرام عبدلی، رحیم نوروزی، متین ستوده، نگین معتضدی و سپیده کاشانیداستان این سریال درباره دختری از یک خانواده فرهیخته است که درست اول ماه رمضان به سن تکلیف رسیده و تمام اعمال دینی بر او واجب می‌شود.
سه۱۳۹۳هفت سنگعلیرضا بذرافشانمهدی سلطانی سروستانی، پرویز پورحسینی، بهنام تشکر، الهام پاوه نژاد، شبنم مقدمی، فرناز رهنما، مهتاج نحومی، عزت الله مهرآوران و ارسلان قاسمیاین سریال داستان سه زوج را دربرمی‌گیرد که با هم نسبت خانوادگی دارند و ماجرا هاو داستان‌های متفاوتی با یک مضمون مشترک در هر قسمت مطرح می‌شود که این سه داستان سرانجام به یک برآیند می‌رسند.
یک۱۳۹۴پایتخت ۴سیروس مقدممحسن طنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین فر، علیرضا خمسه، محمدرضا علیمردانی و …همسر ارسطو (چو چانگ) یکی از سرنشینان پرواز شماره ۳۷۰ هواپیمایی مالزی است که پس از سقوط این هواپیما، مفقود می‌شود. محور این مجموعه بر پایهٔ اتفاقات پس از این حادثه است. همچنین هما در انتخابات شورای شهر شرکت می‌کند اما نقی که فکر می‌کرد زنش پیروز نمی‌شود و …
دو۱۳۹۴گاهی به پشت سر نگاه کنمازیار میریامین تارخ، بهاره کیان افشار، هدایت هاشمی، سعید چنگیزیان، الیکا عبدالرزاقی و …محور اصلی قصه این مجموعه امانتداری و رعایت حلال و حرام در کسب درآمد است شخصیت اصلی قصه جلال تابش است که یک کارگاه کوچک سیلندر سازی دارد که  از درآمد اندک آن زندگی خانواده اش می گذرد. جلال از پدر مرحومش آموخته که رزق و روزی حلال ولو اندک بر سر سفره اش ببرد و ذره ای در کارش دچار وسوسه و کسب مال شبهه ناک نشود.
سه۱۳۹۴دردسرهای عظیم ۲برزو نیک نژادمهدی هاشمی، جواد عزتی، مهران رجبی، امیرغفارمنش، اشکان اشتیاق، بهشاد شریفیان، محمد مهدی مطلبی، پرستو گلستانی، مریم سعادت، الناز حبیبی، زهره فکور صبور، شهین تسلیمی و صفا آقاجانیلطیف جوانی که رویای بازیگری را در سر می‌پروراند ناخواسته درگیر ماجرای عجیب می‌شود که او را دچار دردسرهای فراوان کرده و مسیر زندگی‌اش را دگرگون می‌کند.
یک۱۳۹۵پادریمحمدحسین لطیفیهومن برق نورد، بهنام تشکر، سیما تیرانداز، امیرحسین رستمی، نگار عابدی، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، مجید یاسر، جمشید مشایخی،داستان «پادری» دررابطه با قالیشویی مشتاق است که تعطیل شده است، و فیروز مشتاق در ایام نزدیک به نوروز به خاطر از دست نرفتن اعتبار قالیشویی و حفظ مشتریان سابق، سعی می‌کند با اجاره یک قالیشویی دیگر، کارش را پی بگیرد، او که با انبوهی از فرش‌های نشسته روبرو است، دردسرهای جدیدی برایش رخ می‌دهد. از طرفی نصرت برخلاف گذشته دارای وضع مالی خوبی می‌شود…
دو۱۳۹۵برادرجواد افشارحسن پورشیرازی، حسین یاری، پوریا پورسرخ،سوگل طهماسبی،سهیلا رضوی،گلاره عباسی،کاظم بلوچی، کاوه خداشناس،رضا توکلی و …حاج کاظم پهلوان مردی خیر و از تجار سرشناس برنج ایران است که با تأکید بر حمایت از تولید ملی، فقط در زمینه تجارت برنج ایرانی فعالیت می‌کند. او به همراه پسرش مسعود و دخترش مریم که یک روزنامه‌نگار پر جنب و جوش است، بر ضد واردات قاچاق برنجهای تاریخ گذشته و مسموم به ایران مبارزه می‌کند. این اقدام باعث دشمنی دلالان و قاچاقچیان این تجارت با وی شده است.


دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار