خانه » استان‌ها » حل معضلات استان در گرو افزایش همگرایی دستگاه‌ها است
  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 2021 19 October

استان‌ها // 13 اکتبر 2021  ,  20:57  // کد خبر : 64067
استاندار تهران/ حل معضلات استان در گرو افزایش همگرایی دستگاه‌ها است

استاندار تهران با بیان اینکه انسجام بخشی ساختارهای فرهنگی و اقتصادی از الویت‌های مهم استانداری است، گفت: با افزایش همگرایی و هماهنگی دستگاه‌های مختلف می‌توانیم شاهد افزایش عمران و آبادانی در پایتخت و حل معضلات استان باشیم.

استاندار تهران با بیان اینکه انسجام بخشی ساختارهای فرهنگی و اقتصادی از الویت‌های مهم استانداری است، گفت: با افزایش همگرایی و هماهنگی دستگاه‌های مختلف می‌توانیم شاهد افزایش عمران و آبادانی در پایتخت و حل معضلات استان باشیم.

به گزارش راوی امروز، محسن منصوری عصر چهارشنبه در حاشیه جلسه تودیع و معارفه استاندار جدید تهران، در جمع خبرنگاران افزود: در استان با جمعیت ۱۴ میلیونی نفری مجموعه ای از ظرفیت ها نظیر اجتماع نخبگان، فرهیختگان، اساتید دانشگاه و ظرفیت های دیگری در حوزه صنعت و کشاورزی، حمل و نقل، زیرساخت های آموزشی و بهداشتی متمرکز شده است.

وی ادامه داد: در مقابل این ظرفیت ها چالش های متعددی از جمله آسیب های اجتماعی در قالب حاشیه نشینی، اعتیاد، کودکان کار تجلی پیدا کرده است که این موضوع  از دغدغه های جدی دولت است و مقام معظم رهبری نیز بر حل این مسائل تاکید کرده اند که با تشکیل ستادهای مربوطه و برنامه ریزی لازم باید برای حل این مسائل تلاش کنیم.

منصوری اذعان داشت: در کوتاه مدت نیز مساله محیط زیست و در ذیل آن بحث آلودگی هوا چالش اصلی تهران است که مشکلات زیادی را برای شهروندان تهران و شهرستان های اطراف ایجاد کرده است که با توجه به پدیده اینورژن یا وارونگی در روزهای آینده برای رفع این مشکل باید برنامه ریزی اساسی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه رئیس جمهوری نیز برای رفع آلودگی هوای تهران تاکید کرده اند، اضافه کرد: این مساله باید با برنامه ریزی مدون و کمک همه دستگاه ها و نهادها مربوطه با پشتوانه مردم گام به گام برطرف شود.

منصوری اذعان داشت: شعار آیت الله رئیسی دولت مردمی است یعنی دولت برخاسته از مردم است و باید توسط آنها اداره شود.

وی با بیان اینکه استان را مردم باید اداره کنند، چراکه مسائل از سوی مردم بهتر شناسایی می شود، افزود: صمیمانه، خالصانه و خاضعانه دست یاری به سمت مردم دراز می کنیم.

منصوری گفت: دولت و مجموعه حاکمیت باید پشتیبان مردم باشند و میدان دار اصلی حل مسائل باید آنها باشند از این جهت از مردم طلب دعای خیر و استمداد داریم.

استاندار تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: «از زحمات دکتر بندپی تشکر می کنم. اداره استان تهران، اداره یک صورت مسئله بزرگ است،  صورتِ بزرگ این مسئله خودش را به صورت جمعیت نشان می‌دهد.»

به گفته وی، در تهران شهرهایی داریم که نسبت به برخی از استان‌ها جمعیت بیشتری دارد و هر سال ۲۵۰ هزار نفر و به اندازه یک شهرستان به جمعیت استان تهران اضافه می شود و در چهار سال به اندازه یک استان به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود.

منصوری گفت: صورت بزرگ این مسئله در قالب ۱۴ میلیون جمعیت در کمتر از یک صدم جغرافیای کشور قابل بررسی است، تراکم تهران ۲۰ برابر جمعیت کشور است و در این میان از هر چهار خودرو و موتورسیکلت کشور یکی حتما در تهران حضور دارد. لذا این موارد کار مدیریت در استان تهران را سخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سالانه به صورت متوسط ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود، افزود: این رقم نشان می‌دهد که هر چهار سال یک استان در دل استان تهران شکل می‌گیرد اما ۷۰ درصد گردش اقتصادی کشور نیز در تهران است و ۲۵ درصد مصرف آب کل کشور نیز در استان تهران انجام می‌شود.

به گفته وی، قطعا نرخ بیکاری در تهران و مدیریت آن دارای ویژگی‌های خاصی در این استان است و تجربه و عقل حکم می‌کند از تجربیات آقای محسنی بندپی استفاده کنیم و بی تردید تراکم جمعیتی تراکم فرصت و تراکم چالش را در استان تهران ایجاد کرده است.

استاندار تهران تاکید کرد: اجتماع نخبگان و علمای صاحب فضل در تهران یک فرصت است از سوی دیگر مرکزیت سیاسی و اقتصادی کشور در تهران نیز به همراه امکانات تفریحی و گردشگری، بازار بزرگ مصرف و اقتصاد در تهران نیز به عنوان فرصت و ظرفیت‌های بی بدیل قلمداد می‌شود.

استاندار تهران با بیان اینکه چالش‌های بزرگی همچون آسیب‌های اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است نیز باید مورد توجه قرار گیرد گفت: هزینه‌های بالای زندگی در تهران هزینه مسکن و حمل و نقل که باید برای همه آنها فکر کرد و تصمیمات درستی اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: امروز تهران یک شهر و استان امن است و برای کل کشور یک الگو قلمداد می‌شود، کوچکترین مسئله در تهران با سرعت بسیاری به کل کشور تسری پیدا می‌کند و اساس امنیت ما امنیت مردمی است.

به گفته استاندار تهران باید برای مردمی سازی امنیت کار کنیم و در این راستا در خدمت اعضای شورای تامین خواهیم بود.

استاندار تهران با تاکید بر لزوم پیشبرد اهداف دولت در تصمیم گیری و تصمیم سازی های استان تهران گفت: ما در اینجا کمک همه دستگاه‌ها هستیم بسیاری محرومین توان اینکه نیاز خود را به ما اعلام کنند ندارند، آیا مسئولیت ما نسبت به این افراد، کمتر از کسانی است که پاشنه در اتاق ما را می‌کنند.

منصوری گفت: قطعا اینطور نیست و باید میز خدمت خود را در میان مردم مستقر کنیم، باید همدلی و همگرایی بین دستگاه‌ها تقویت و ارتقاء پیدا کند.

وی با تاکید بر لزوم داشتن رویکرد علمی و فناورانه در مدیریت استان تهران افزود: باید از ظرفیت نخبگان دانشگاه‌ها در استان تهران بهره بگیریم، امروز شاهد مدیریت هماهنگ در دولت و شهرداری تهران هستیم که فرصت هم افزایی بی نظیری را ایجاد کرده است.

به گفته وی، مسائل تهران و شهرستان‌های تهران را نمی‌توان از یکدیگر جدا کرد و قطعا تحقق شعار دولت از ضروریت‌ها و اولویت‌های مدیریت جدید استان تهران خواهد بود.

استاندار تهران ادامه داد: در این مسیر از ظرفیت‌های بسیج، گروه‌های جهادی و گروه‌های مومن انقلابی بهره خواهیم گرفت در عین بهره گیری از تجربه بزرگترها از ظرفیت مدیران جوان و انقلابی بهره خواهیم گرفت و به همه تجربه‌ها احترام خواهیم گذاشت تا نقاط قوت را تقویت کنیم.

وی اظهار کرد: اگر خانواده‌ای از سر اضطرار به حاشیه تهران آمده و مستقر شده باید بهترین خدمات را ارائه کنیم و اگر در مبدا نتوانیم این مشکل را حل کنیم در مقصد باید بهترین خدمات ارائه شود.

استاندار تهران با اشاره به ایجاد پدیده وارونگی و آلودگی هوا ظرف هفته‌های آینده تاکید کرد: باید با همدلی و برنامه ریزی در جهت حل این مشکل گام برداریم.

وی با بیان اینکه مشکلات تهران بسیار زیاد است اما قابل حل است گفت: قطعا ارزیابی ما در مدیریت مردم خواهند بود و مردم نمره واقعی را به ما خواهند داد، مشارکت مردم در انتخابات یک نمره واقعی به ما است به همین منظوز دست طلب و مدد به سمت همه نخبگان و همکارانم در استانداری تهران دراز می‌کنم.

منصوری تاکید کرد: در تهران کارشناس ترین و توانمندترین نیروی انسانی را داریم که با کمک آنها می‌توانیم تهران را به الگو تبدیل کنیم.دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار