خانه » اجتماعی و حوادث » خانم‌های باردار می‌توانند برکت بزنند+ جزئیات
  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 2021 19 October

اجتماعی و حوادث // 13 اکتبر 2021  ,  09:30  // کد خبر : 64019
خانم‌های باردار می‌توانند برکت بزنند+ جزئیات

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به اینکه خانم‌های باردار می‌توانند واکسن برکت را تزریق کنند، بیان کرد: برکت هم مانند همان سینوفارم است با کارایی بالای ۷۰ درصد و عوارض آن‌ها نیز مشابه است و، چون مورد قبول سازمان غذا و دارو هم هست خانم‌های باردار می‌توانند آن را تزریق کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به اینکه خانم‌های باردار می‌توانند واکسن برکت را تزریق کنند، بیان کرد: برکت هم مانند همان سینوفارم است با کارایی بالای ۷۰ درصد و عوارض آن‌ها نیز مشابه است و، چون مورد قبول سازمان غذا و دارو هم هست خانم‌های باردار می‌توانند آن را تزریق کنند.

به گزارش راوی امروز، دکتر حمیدرضا جماعتی با بیان اینکه هفته گذشته در کمیته علمی کرونا تزریق دوز خاطره یا دوز بوستر مصوب شده است گفت: وزارت بهداشت باید از طریق منابع داخلی و منابع خارجی تا حدی که می‌تواند واکسن برای دوز بوستر را تأمین کند.

چه کسانی در اولویت تزریق دوز سوم کرونا هستند؟

وی افزود: اندیکاسیون تزریق دوز بوستر هم مشخص است و فعلا تزریق آن در درجه اول برای پرسنل و پزشکان و افرادی که در ارتباط با بیماران کرونایی هستند در نظر گرفته شده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: درجه دوم برای تزریق دوز خاطره کسانی هستند که یا به دلیل دارو‌هایی که مصرف می‌کنند یا به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای سیستم ایمنی ضعیف دارند و در ریسک ابتلا به کرونا قرار دارند. پس از تزریق دوز سوم به این دو گروه مذکور، اولویت‌های بعدی مشخص می‌شود.

جماعتی ادامه داد:در حال حاضر وزارت بهداشت تمام تلاشش این است که به هدف ۷۵ درصدی واکسیناسیون جامعه تا اوایل آذرماه برسد، اما در این حین در تلاش هستیم که دوز‌های بوستر هم تهیه و به کادر درمان زده شود.

آیا زنان باردار می‌توانند واکسن برکت بزنند؟

وی در خصوص امکان تزریق واکسن برکت برای خانم‌های باردار و کودکان گفت: پلتفورم واکسن برکت مانند واکسن سینوفارم است یعنی ویروس غیرفعال یا ویروس مرده است که به افراد زده می‌شود.

این فوق تخصص ریه اضافه کرد: بنابراین علاوه بر مطالعات علمی که در خصوص واکسن سینوفارم برای خانم‌های باردار و کودکان انجام شده، اگر سازمان غذا و داروی کشوری تأیید کند که واکسن خاصی برای خانم‌های باردار و کودکان عارضه جدی ندارد، قابل اطمینان و کافی است.

جماعتی تأکید کرد:در نتیجه برکت هم مانند همان سینوفارم است با کارایی بالای ۷۰ درصد و عوارض آن‌ها نیز مشابه است و واکسن قابل قبولی است و، چون مورد قبول سازمان غذا و دارو هم است خانم‌های باردار می‌توانند آن را تزریق کنند.

آیا تزریق سینوفارم برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوعیت دارد؟

وی اظهار داشت: دلیل اینکه سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت سینوفارم را برای تزریق به خانم‌های باردار معرفی کردند این است که هم اکنون در دسترس‌ترین و بیشترین واکسنی که در کشور داریم، سینوفارم است و هر فرد باید از در دسترس‌ترین واکسن استفاده کند تا ایمنی جمعی بالاتر رود و بیماری کنترل شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به اینکه تزریق واکسن سینوفارم برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع نیست، گفت: مطالعه‌ای که در چین و امارات انجام شد و در یکی از مجلات معتبر کشور آمریکا هم چاپ شد نشان داد که سینوفارم برای افراد ۳ تا ۱۷ سال هم کارایی دارد و عوارض جدی هم برای بچه‌ها ندارد؛ بنابراین این واکسن برای زیر ۱۸ ساله‌ها امن است و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.



دیدگاه ها :



 
 

آخرین اخبار