خانه » سیاسی و بین المللی » ارتش افغانستان ظرف ۹۰ ساعت از هم پاشید
  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 2021 19 October

سیاسی و بین المللی // 30 سپتامبر 2021  ,  12:25  // کد خبر : 63655
ارتش افغانستان ظرف ۹۰ ساعت از هم پاشید

وقتی از جو بایدن در مورد خطری که خروج نظامیان آمریکایی می‌تواند برای افغانستان در پی داشته باشد سوال شد، ادعا کرد افغانستان ارتشی دارد که به خوبی آموزش دیده و قادر به دفاع از کشور خویش است.

وقتی از جو بایدن در مورد خطری که خروج نظامیان آمریکایی می‌تواند برای افغانستان در پی داشته باشد سوال شد، ادعا کرد افغانستان ارتشی دارد که به خوبی آموزش دیده و قادر به دفاع از کشور خویش است.

به گزارش راوی امروز، رسانه‌های عربی با استناد به این ادعای جو بایدن، شاخص‌های این ساختار نظامی را که حتی قادر به مقاومت ۹۰ساعته هم در برابر پیشروی طالبان نبود در ۹ شاخص مهم خلاصه کردند تا مشخص شود، فروپاشی ارتش افغانستان و سقوط کابل چیزی فراتر از تقابل توان نظامی ۲ طرف متخاصم است.

این شاخص‌ها عبارت‌اند از:

۱. ارتش افغانستان در لیست ۱۴۰ ارتش جهان در رتبه ۷۵ قرار دارد.

۲. شمار نظامیان این ارتش ۳۲۵ هزار نفر اعلام شده است که ۱۷۵ هزار نفر نیروهای کادر و ۱۵۰ هزار نفر هم نیروهای شبه‌نظامی بودند.

۳. نیروی هوایی افغانستان ۲۷۰ فروند هواپیما از جمله جنگنده، هواپیمای آموزشی و بالگرد در اختیار داشت.

۴. نیروی زمینی ارتش افغانستان ۱۰۶۵ خودرو زرهی، ۱۲۰ عراده توپ میدانی و ۲۵ عراده توپ متحرک داشت که ظاهراً همگی در اختیار طالبان قرار گرفته است.

۵. در افغانستان ۴۶ فرودگاه نظامی وجود دارد.

۶. آخرین بودجه دولت اشرف غنی برای ارتش افغانستان چهار میلیارد دلار بود.

۷. طول مرزهایی که ارتش افغانستان بر آنها سلطه داشت پنج هزار و ۹۰۰ کیلومتر است که همگی در حال حاضر در کنترل طالبان قرار دارند.

۸. بیش از هشت میلیون نفر از جمعیت افغانستان واجد شرایط خدمت سربازی هستند.

۹. سالانه ۷۸۲ هزار نفر از اتباع افغانستان به خدمت سربازی می‌روند.

حال در شرایطی که طالبان تقریباً تمام خاک افغانستان را تحت کنترل خود گرفته است هنوز مشخص نیست این ارتش که میلیون‌ها دلار از بودجه افغانستان به نامش به یغما رفته چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار