خانه » اقتصاد و تجارت » هزینه‌های خود را بودجه‌بندی کنید
  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 24 January

اقتصاد و تجارت // 12 ژانویه 2021  ,  21:29  // کد خبر : 58878
هزینه‌های خود را بودجه‌بندی کنید

اگرچه هیچ فرمول جادویی برای یک بودجه‌بندی ایده‌آل وجود ندارد اما مطمئناً رعایت نکات زیر به شما در آغاز راه کمک خواهد کرد.

اگرچه هیچ فرمول جادویی برای یک بودجه‌بندی ایده‌آل وجود ندارد اما مطمئناً رعایت نکات زیر به شما در آغاز راه کمک خواهد کرد.

به گزارش راوی امروز، در نظر اغلب مردم بودجه‌بندی به معنای حذف کردن بسیاری از هزینه‌ها و در عوض سر کردن با کمبود بسیاری از چیزهاست.

کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که بودجه‌بندی لزوماً به معنای قطع کردن بسیاری از هزینه‌ها و ضروریت زندگی نیست بلکه بر عکس هزینه کردن روشی است که نه تنها به نیازهای ضروری افراد پاسخ می‌گوید بلکه در طول زمان بنیه مالی آنها لطمه‌ای وارد نمی‌کند و همان‌طور که همگی به این جمله حکیمانه واقفید که تغذیه مناسب بهتر از رژیم گرفتن است در امور مالی نیز خانواده‌ها باید از بسیاری از عادات اشتباه در بودجه‌بندی اجتناب کنند در ادامه به چند شیوه مؤثر کارآمد در بودجه‌بندی هزینه‌های مالی خانواده اشاره‌ای کوتاه خواهیم کرد.

پیگیر هزینه‌های خود باشید

هزینه‌های روزانه خود را برای ماهی که در پیش دارید در یک دفترچه کوچک فهرست و یادداشت کنید. این روش به شما کمک می‌کند هزینه‌های ضروری خود را از هزینه‌های غیر ضروری، تجملی و یا جانبی تشخیص دهید و به مرور زمان از میزان آنها بکاهید. در صورتی که میزان مخارج شما بیشتر از درآمد یا مبلغ دریافتی‌تان شده و در ضمن هنوز هیچ مبلغی را برای پرداخت به اقساط خود یا پس‌انداز ماهیانه کنار نگذاشته‌اید باید از برخی هزینه‌های خود چشم‌پوشی کنید. به‌عنوان مثال باید با خشکشویی محله خود خداحافظی موقتی داشته باشید و در حین تماشای تلویزیون لباس‌های خود را اطو کنید. همواره به یاد داشته باشید که ترک برخی عادت‌های غلط در هزینه‌های زندگی به شما شیوه‌ها و عادت‌های جدیدی را در پس‌انداز خواهد آموخت.

هزینه‌های ثابت خود را ثبت کنید

اگرچه نمی‌توان از هزینه خوراک، پوشاک، مسکن و برخی وسایل ضروری چشم‌پوشی کنید اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان برنامه‌ریزی یا بودجه‌بندی مناسبی برای این هزینه‌ها و مخارج داشت به‌عنوان مثال تلفن یکی از ضروریات زندگی است اما قطعاً می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست یا استفاده از برخی دیگر از وسایل ارتباط‌جمعی کم هزینه‌تر یا حتی کاهش مدت زمان مکالمه خود را با دوستان و نزدیکان حفظ کرد و در عین‌حال به اقتصاد خانواده اندیشید. بیمه یا هزینه خدمات درمانی نیز یکی دیگر از این موارد است.

یک بیمه درمانی کارآمد باید پاسخگوی آن دسته‌ از هزینه‌ها و مخارجی باشد که از توان پرداخت شما خارج است از این رو انتخاب نوع بیمه‌ای که دوست داریم تحت پوشش آن قرار بگیریم و یا خدمات‌دهی بیشتری دارند قطعاً در برامه‌ریزی درازمدت برای کاهش میانگین مخارج اقتصادی خانواده مؤثر است.

هزینه‌های جانبی خود را کنترل کنید

هزینه‌های جانبی طیف وسیعی از برخی خریدهای جزیی از مغازه‌ها تا تهیه وسایل سرگرم‌کننده و تزیینی را شامل می‌شوند و درست همین جاست که کم‌کردن از برخی هزینه‌ها ممکن است به نظر برخی افراد نوعی از خودگذشتگی و محرومیت تحمیلی به شمار آید. می‌توان با تهیه ملزومات روزمره خود بصورت عمده استفاده از کوپن‌های خرید یا تهیه پوشاک و برخی از لوازم خانگی از حراج‌های مناسب فصلی از بسیاری از هزینه‌های جانبی کاست.

همواره باید به یاد داشت که اگرچه ممکن است بودجه‌ای که برای برخی چیزها صرف می‌کنید بسیار ناچیز به نظر رسد اما در نهایت این خریدهای جزیی هفتگی مبلغ قابل ملاحظه‌ای را از بودجه شما به خود اختصاص می‌دهند حتی در برخی کشورها، سینماها، تئاترها یا مراکز فرهنگی در روزهای ویژه‌ای بلیت‌های خود را با تخفیف ویژه‌ای در اختیار خریداران قرار می‌دهند که نباید استفاده از این‌گونه تسهیلات به فراموشی سپرده شوند.

به اهداف بلندمدت خود بیندیشید

اهداف درازمدت و اهمیت دستیابی به آنها را برای خود مشخص کنید به‌عنوان مثال اگر هدف شما ورود به دانشگاه است از هم‌اکنون به فکر پس‌انداز مالی لازم برای مخارج آن باشید و یا اگر قرار است بزودی بازنشسته شوید به فکر پس‌انداز سرمایه‌ای مناسب برای گردش پول خود باشید در مرحله بعد بودجه‌بندی مبلغی را برای پس‌انداز، مبلغی را برای هزینه‌های عمومی و شخصی و … در نظر بگیرید. برای اینکه مبالغ در نظرگرفته شود برای اینکه هر امر با یکدیگر تداخلی نداشته باشد می‌توانید حساب‌های پس‌انداز کوتاه مدت یا بلندمدتی را برای هر یک به طور جداگانه در نظر بگیرید در نهایت همواره به یاد اشته باشید که نباید بودجه‌بندی درآمد خود را به آینده‌ای دور موکول کنید چرا که این برنامه‌ریزی درست هزینه‌ها و مخارج است که آینده‌ای طلایی برای شما خواهد آفرید.

منبع: رکنادیدگاه ها :