خانه » استان‌ها » ورامین به‌عنوان «شهر شیشه و آبگینه» ثبت ملی شد
  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 25 January

استان‌ها // 11 ژانویه 2021  ,  18:46  // کد خبر : 58849
کاغذلو خبر داد: ورامین به‌عنوان «شهر شیشه و آبگینه» ثبت ملی شد

فرماندار شهرستان ورامین گفت: با برگزاری مراسم رسمی و با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به همراه استاندار تهران، این شهرستان به‌عنوان شهر شیشه و آبگینه کشور، ثبت ملی شد.

فرماندار شهرستان ورامین گفت: با برگزاری مراسم رسمی و با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به همراه محسنی بندپی استاندار تهران، این شهرستان به‌عنوان شهر شیشه و آبگینه کشور، ثبت ملی شد.

حسین کاغذلو با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران افزود: حدود ۷۰ درصد از محصولات شیشه و بلور کشور در شهرستان ورامین تولید می‌شود که این تولیدات به‌عنوان مهم‌ترین شاخصه‌های صنایع‌دستی استان تهران، به ورامین ظرفیت تبدیل‌شدن به شهرستان ملی و شاخص تولید شیشه و آبگینه را داده است.

وی با بیان این‌که حدود ۱۰۰ کارگاه در ورامین مشغول تولید شیشه هستند، افزود: در حال حاضر بسیاری از تولیدات کارگاه‌های شهرستان ورامین به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به خارج از کشور ازجمله کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و برخی از کشورهای اروپایی صادر می‌شود که میزان این صادرات سالانه به بیش از ۲ هزار میلیارد ریال می‌رسد.

فرماندار شهرستان ورامین هم‌چنین تأکید کرد: روستاهای شهرستان ورامین در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردارند که در صورت توجه و تأمین زیرساخت‌ها، می‌توانند زمینه توسعه گردشگری را فراهم کنند، روستایی همچون احمدآباد، قطب تولید سفال استان تهران محسوب می‌شود که صورت راه‌اندازی دهکده سفال، می‌توان به توسعه صنعت گردشگری این شهرستان کمک کرد.

وی افزود: این شهرستان در حوزه صنایع‌دستی از جایگاه ویژه‌ای در کشور برخوردار است و ثبت جهانی فرش میناخانی و ثبت ورامین به‌عنوان شهر شیشه و آبگینه، تنها بخشی از ظرفیت‌های مربوط به حوزه صنایع‌دستی ورامین است که در کنار گردشگری می‌تواند زمینه توسعه اقتصادی شهرستان را فراهم کند.دیدگاه ها :