خانه » استان‌ها » ۲۶ شهردار ورامین از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون
  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - 2021 12 May

استان‌ها // 15 دسامبر 2020  ,  22:21  // کد خبر : 57964
پژوهش راوی/ ۲۶ شهردار ورامین از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون

«محمدرضا تاجیک» نویسنده و ورامین‌شناس مطرح و رئیس مرکز «ورامین‌شناسی»، پژوهشی درباره شهرداران ورامین در استان تهران، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا آخر آذرماه 1399 ارائه کرده که جذاب و خواندنی است.

«محمدرضا تاجیک» نویسنده و ورامین‌شناس مطرح و رئیس مرکز «ورامین‌شناسی»، پژوهشی درباره شهرداران ورامین در استان تهران، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا آخر آذرماه ۱۳۹۹ ارائه کرده که جذاب و خواندنی است.

به گزارش راوی امروز، متن پژوهش تاریخی تاجیک، مربوط به شهرداران ۴۲ سال اخیر را می‌خوانید:

محمدرضا تاجیک

«شهر تاریخی و مذهبی ورامین با سابقه تمدنی هشت‌هزارساله و سابقه شهرنشینی هفت‌صدساله، ازجمله نخستین شهرهای استان تهران در زمینه تأسیس شهرداری است.

بیش از ۷۴ سال از تأسیس شهرداری ورامین می‌گذرد و امروزه این شهرداری با پوشش بیش از ۲۳۰ هزار نفر جمعیت و ۱۱۲۸۰ هکتار محدوده و حریم، دارای درجه ۱۰ از ۱۲ و با ۱۰۵۰ نفر کارمند، کارگر رسمی، قراردادی و نیروی شرکتی و شش معاونت، پنج سازمان، سه منطقه مستقل شهری و چهار ناحیه خدمات شهری، دارای یک مرکز آموزش علمی کاربردی است.

اندکی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷، برخی از شهرداران سراسر کشور نیز با توجه به اعتراضات مردمی، برکنار و تغییر کردند، اما در شهر ورامین، آقای سیدجمال میررجبی از مدیران مردمی، معتمد و متدین ورامین که در اواخر دوران پهلوی در سال ۱۳۵۶ به سمت شهردار ورامین منصوب شده بود، با حمایت مردم تا سال ۱۳۵۸ در همان سمت باقی ماند.

از زمان انقلاب اسلامی تاکنون، ۲۰ شهردار و ۶ سرپرست شهرداری به ترتیب به نام‌های آقایان سیدجمال میررجبی، محمدمهدی برقعی، محمدرضا وجدانی، حجت‌الله بختیاری، علی‌اصغر بختیاری، محمدعیسی عبدالهی، علی‌اصغر بختیاری، فتح‌الله سعیدی، سیدحسن میرشفیعی، مسعود وثوقی، سید باقر فاطمی‌نسب، سالار علیجانی، منوچهر خدابخش، حسین‌علی تاجیک‌اسماعیلی، رحیم زمانی(سرپرست)، عبدالعلی قاسم‌پور، علی حیدریان(سرپرست)، ایرج چگینی‌نژاد، حسین دهقان(سرپرست)، حسینعلی تاجیک‌اسماعیلی، علی آقابابایی(سرپرست)، رضا کارخانه، عزت‌الله چراغی(سرپرست)، علی حیدریان، علی عباسی(سرپرست) و حسین دهقان بر مسند مدیریت شهری ورامین تکیه زده‌اند.

از این میان، دو نفر به نام‌های علی‌اصغر بختیاری و حسینعلی تاجیک‌اسماعیلی هرکدام دوبار به سمت شهردار ورامین منصوب‌شده‌اند.

تاکنون نیز از بین ۶ سرپرست شهرداری ورامین، دو نفر به نام‌های علی حیدریان و حسین دهقان در دوره‌های بعد، پست شهرداری ورامین را به دست آوردند.

شهرداران بومی نیز سهمی از مدیریت شهری ورامین داشته و تاکنون ۱۱ نفر از شهرداران ورامین، از مدیران بومی شهرستان و یا از کارکنان شهرداری ورامین بوده‌اند.

دراین‌بین آقای رضا کارخانه با بیش از ۶ سال و ۲ ماه مدیریت از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۲ بیشترین و آقای محمدعیسی عبدالهی با ۴ ماه مدیریت در سال ۱۳۶۵، کمترین طول مدیریت شهرداری ورامین را بر عهده داشته‌اند.

تا قبل از تشکیل شوراهای اسلامی شهر، شهرداران توسط استانداران انتخاب و منصوب می‌شدند، اما از تاریخ ۹ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ و با تشکیل شوراهای اسلامی شهر، انتخاب شهرداران به خود شوراها واگذار شد.

از آن تاریخ تاکنون که ۵ دوره شورای اسلامی شهر ورامین تشکیل شده است، ۷ شهردار و ۶ سرپرست برای شهرداری ورامین انتخاب و شهرداران نیز حکم انتصابشان توسط وزیر کشور و سرپرستان هم حکمشان توسط روسای وقت شورای اسلامی شهر امضاء و مشغول خدمت شده‌اند.

لازم به ذکر است، تاکنون ۴ شهردار ازجمله حسینعلی تاجیک‌اسماعیلی، علی‌اصغر بختیاری، حسین دهقان و رضا کارخانه قبل از سمت شهرداری و یا بعدازآن، در سمت معاونت‌های مختلف فرمانداری شهرستان ورامین مشغول به کار بوده یا هستند.

امروزه برخی از شهرداران سابق ورامین در حافظه مردمی جایگاه ویژه‌ای‌ دارند و از حسینعلی تاجیک‌اسماعیلی به‌عنوان شهردار فرهنگی، عبدالعلی قاسم‌پور به‌عنوان شهردار خدماتی، از رضا کارخانه به‌عنوان شهردار عمرانی و از حسین دهقان به‌عنوان شهردار پاک‌دست و بسیجی یاد می‌کنند».دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار