خانه » استان‌ها » ماه‌نامه «زندگی ورامین» اولین نشریه‌ دشت ورامین در سال ۱۳۳۳
  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - 2021 12 May

استان‌ها, فرهنگی و هنری // 30 نوامبر 2020  ,  20:53  // کد خبر : 57260
پژوهش راوی امروز/ ماه‌نامه «زندگی ورامین» اولین نشریه‌ دشت ورامین در سال ۱۳۳۳

«محمدرضا تاجیک» نویسنده و ورامین‌شناس مطرح و رئیس مرکز «ورامین‌شناسی»، پژوهشی درباره ماه‌نامه «زندگی ورامین» اولين نشريه‌ دشت ورامين استان تهران در سال 1333 ارائه کرده که جذاب و خواندنی است.

«محمدرضا تاجیک» نویسنده و ورامین‌شناس مطرح و رئیس مرکز «ورامین‌شناسی»، پژوهشی درباره ماه‌نامه «زندگی ورامین» اولین نشریه‌ دشت ورامین استان تهران در سال ۱۳۳۳ ارائه کرده که جذاب و خواندنی است.

به گزارش راوی امروز، متن پژوهش تاریخی تاجیک به این شرح است:

«رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا «هری ترومن» معتقد بود کشورهای غنی یک مسئولیت اخلاقی در مقابل کشورهای فقیر و توسعه‌نیافته همچون ایران دارند و آن، ارائه کمک‌های محدود فنی برای برخی اصلاحات در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، کشاورزی، دام‌پروری و … است.

آمریکائی‌ها در اواخر دهه ۲۰ و اوایل دهه ۳۰ ه.ش کوشیدند با اجرای طرح اصل چهار ترومن در کشورهای موردنظر، اقتصاد آن‌ها ازجمله کشور ایران را وابسته و سیاست و حکومتشان را دست‌نشانده خود کنند و در راستای حفظ امنیت آمریکا، از سال ۱۹۵۰ سعی کردند با کمک به این‌گونه کشورها از گرایش آنان به‌سوی اردوگاه شرق یعنی شوروی و کمونیسم جلوگیری کنند.

نهایتاً دولت آمریکا در سال ۱۳۲۸ ه.ش اداره اصل چهار ترومن را که عده زیادی آمریکایی و ایرانی تحصیل‌کرده در آمریکا در آنجا خدمت می‌کردند را در ایران راه‌اندازی کرد و مقرر شد دولت ایران در کنار دریافت کمک‌های فنی و اقتصادی از آمریکائی‌ها، برنامه‌های توسعه هفت‌ساله‌ای را پی‌ریزی کند.

در آن سال‌هایی که آمریکائی‌ها در قالب «اصل چهار ترومن» در ایران فعالیت می‌کردند، دشت ورامین شامل مناطق ورامین، پاکدشت، پیشوا و قرچک یکی از مراکز مهم فعالیت آن‌ها در نزدیکی پایتخت ایران بود.

در این راستا، در ابتدای دهه ۳۰ ه.ش، تحت نظارت آمریکائی‌ها و در کنار فعالیت‌های فرهنگی مختلف، نشریه‌ای تحت عنوان «زندگی ورامین» و «زندگی روستایی» به‌وسیله وزارت فرهنگ (آموزش‌وپرورش) در ورامین منتشر شد.

سرپرستی این نشریه را برای مدتی خانم «شمس‌الملوک مصاحب» مشاور و معاون وزیر فرهنگ، شاعر، نویسنده، مترجم و … بر عهده داشت.

مصاحب که از نخستین سناتورهای انتصابی زن مجلس سنا به مدت ۱۷ سال و از نخستین فارغ‌التحصیلان زن دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی در عصر پهلوی دوم بود، مثل دیگر کارکنان اداره اصل چهار ترومن در ایران، تحصیلاتش را در رشته تعلیم و تربیت در دانشگاه‌های لارال کانادا و فلوریدا آمریکا ادامه داده بود.

وی که متولد سال ۱۲۹۲ تهران بود، در سال ۱۳۷۶ در سن ۸۴ سالگی در همین شهر درگذشت.

شمس‌الملوک مصاحب

ظاهراً این نشریه به‌صورت ماه‌نامه، سیاه‌وسفید و در قطع و اندازه مجله بود، ولی در عمل به‌صورت گاه‌نامه و در فاصله سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۳۹ ه.ش به‌طور نامنظم منتشر می‌گردید.

لازم به ذکر است، با وجودی که این نشریه ماه‌نامه بود و از نخستین سال انتشار در سال ۱۳۳۳ تا سال ۱۳۳۶ می‌بایست ۴۸ شماره منتشر می‌گردید، فقط ۷ شماره منتشر شد و مطالب آن بیشتر در مورد اخبار فرهنگی و آموزشی اداره فرهنگ، مصاحبه و آموزش کشاورزی و فعالیت‌های دانش‌آموزی مدارس دشت ورامین بود.

امروزه بعضی از شماره‌های آن در کتابخانه‌های بزرگ کشور ازجمله کتابخانه مجلس شورای اسلامی موجود است».دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار