خانه » استانها » «نقوی» نماینده مجلس چند همسر دارد؟
  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 6 June

استانها, سیاسی و بین المللی // 16 دسامبر 2019  ,  20:39  // کد خبر : 46702
تحلیل پژوهشی راوی/ «نقوی» نماینده مجلس چند همسر دارد؟

چند سالی است که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، شایعه و اسناد مکتوب و صوتی راجع به چندهمسری سیدحسین نقوی نماینده مردم شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک منتشر می‌شود که در این مجال کوتاه، پاسخ‌هایی به این سئوال و نکاتی راجع به ماهیت این شایعات و اسناد ارائه می‌شود.

علی‌رضا مهدی‌زاده پیشکسوت رسانه‌ای استان تهران در تحلیلی پژوهشی بداخلاقی‌های دم انتخاباتی رایج در جنوب استان تهران درمورد مسائل خصوصی زندگی برخی کاندیداها ازجمله نماینده فعلی مجلس را بررسی کرد و نوشت:

«رجوع به نهج‌البلاغه و کلام حضرت علی (ع) بدون شک یکی از بهترین منابع برای بهره‌برداری از آموزه‌های اسلام در حوزه‌های اجتماعی و اخلاقی است که متأسفانه امروز کمتر به آن توجه می‌شود.

تجسس در زندگی دیگران از دیدگاه قرآن و عترت

نمونه‌ای از تأکیدهای حضرت علی (ع) در منع تفتیش و جاسوسی از مردم در عهدنامه مالک اشتر آمده است؛ آنجا که به سردار بزرگ خود توصیه می‌کند «افرادی را که در پی عیب‌جویی از مردم‌اند از خودت دور کن و به آنان موقعیت نده» و می‌فرماید: «در مردم عیب‌هایی است که والی، سزاوارتر است آن‌ها را بپوشاند. پس آنچه را از تو پوشیده است برملا نکن. عیب‌های آشکار را باید پاک کنی و عیب‌های پنهان هم حسابش با خداست. پس تا می‌توانی عیب‌ها را بپوشان تا خداوند هم عیوبی از تو را که دوست داری پوشیده بماند بپوشاند»(نهج‌البلاغه، نامه ۵۳).
قرآن کریم با عبارت «ولا تجسّسوا» با نهی از سوءظن به افراد و تجسس می‌خواهد مسلمانان را از این خصلت ناپسند باز دارد و جلوی خراب شدن روابط اجتماعی و خانوادگی را بگیرد.
گاهی به سبب حسادت و عداوت، کسانی دنبال کشف و گردآوری نقطه‌ضعف‌ها و لغزش‌ها و سوابق نامطلوب از کسی می‌روند تا روزی با استفاده از آن‌ها طرف را زمین بزنند و دشمنی و حسد خود را اعمال کنند که از بدترین حالات انسان است که خدا آن را بسیار زشت می‌شمارد.
از پیامبر اسلام (ص) روایت شده است: «دنبال کشف و یافتن لغزش‌های مؤمنان نباشید؛ هرکسی دنبال خطاهای برادرش باشد خدا هم در پی خطاها و عیوب او خواهد بود و هر کس را خدا در پی لغزش‌هایش بیافتد او را رسوا می‌سازد، هرچند در درون خانه‌اش باشد»(اصول کافی، ج ۲، ص ۳۵۵).

نظر امام (ره)، رهبری و قانون اساسی درباره تجسس

مهم‌ترین نکاتی که در فرمان معروف ۸ ماده‌ای ۲۴ آذر ۱۳۶۱ امام خمینی (ره) در خصوص تجسس در زندگی شخصی مردم بیان‌شده، عبارت‌اند از این‌که شنود تلفن، گوش‌دادن به نوار ضبط‌صوت دیگران به نام کشف جرم، جایز نیست؛ تجسس از گناهان غیر و دنبال اسرار مردم بودن جایز نیست و فاش ساختن اسرار مردم جرم و گناه است.
و بالاخره این‌که در ماده پنجم فرمان ۸ ماده‌ای ۲۴ آذر ۱۳۶۱ امام خمینی (ره) به‌صراحت آمده است:

«تجسس از احوال اشخاص در غیر مفسدین و گروه‌های خرابکار مطلقاً ممنوع است، و سئوال از افراد به این‌که چند معصیت نمودی، چنان‌چه بنا به بعضی گزارش‌ها این نحوه سئوالات می‌شود، مخالف اسلام و تجسّس‌کننده، معصیت‌کار است».

مقام رهبری نیز سئوال ۱۳۹۴ اجوبه الاستفتاء که پرسیده شده «آیا سخن گفتن از اسرار شخصی و امور خصوصی و سرّی در برابر مردم جایز است؟» را بدون ذکر استثنائی پاسخ داده‌اند: «کشف و بیان امور خصوصی و شخصی در برابر دیگران، اگر به نحوی مربوط به افراد دیگر هم باشد و یا موجب ترتّب مفسده شود، جایز نیست».

هم‌چنین رهبری ۲۶ فروردین ۱۳۷۹ در خطبه‌های نماز جمعه تهران می‌گوید: «اسلام در مورد تشخیص گناه می‌گوید تجسّس نکنید، دنبال نکنید، در پی گناه این‌وآن نگردید، بیخودی افراد را متّهم و گناه‌کار نکنید».

در اصل ۲۵ قانون اساسی نیز آمده است: «بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آن‌ها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به‌حکم قانون».

چندهمسری از دیدگاه قرآن، عترت، رهبری و قانون ایران

در اسلام، تعدد زوجات به دلایل اجتهادی کتاب، سنّت، اجماع فقیهان مذاهب اسلامی و سیره قطعی مسلمانان امری پذیرفته‌شده است (استاد شهید مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج ۱۹، صص ۳۰۳، ۳۵۷).

در آیاتی از قرآن کریم نیز به تعدد زوجات اشاره شده است (سوره تحریم، آیه اول و سوره احزاب، آیات ۳۲ و ۵۰) و مهم‌ترین آن‌ها، آیه ۳ سوره نساء است که ازنظر مشهور مفسران، مفهوم آیه بر جواز تعدد زوجات تا ۴ همسر با رعایت شرایط آن دلالت دارد (مرحوم علامه طباطبائی، المیزان، ج ۴، صص ۱۶۶-۱۶۷).

در احادیث متعدد از منابع شیعه و سنی نیز این مسئله مطرح شده است (حرّ عاملی، وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۳۹۸).

۲۱ آبان ۹۸ نیز دفتر مقام رهبری در سایت رسمی ایشان اعلام کرد: «در نظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بنا بر ادله معتبر دینی چندهمسری مردان، مباح اما غیر مستحب است، اما ازآنجاکه مطابق دلایل قرآنی جواز آن مشروط به اطمینان از رعایت عدالت بین همسران شده است، بنابراین هرگاه ازنظر عقلایی عدم تحقق رعایت عدالت بین همسران محتمل باشد، ازدواج مجدد شوهر جایز نیست».

از سوی دیگر تا پیش از تصویب قانون حمایت از خانواده در سال ۱۳۴۶ منعی برای چندهمسری مردان وجود نداشت، اما برای اولین بار در ماده ۱۴ این قانون، ازدواج مجدد مردان با شرایطی، منوط به اجازه دادگاه شد که این مقررات با تصویب قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۵۳ نیز در ماده ۱۶ این قانون ادامه پیدا کرد.

نکته مهم این بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هرچند لایحه قانونی تشکیل دادگاه‌های مدنی خاص در اول مهرماه ۱۳۵۸ به تصویب رسید و در آن بر اجرای مقررات شرعی در خصوص ازدواج و طلاق، تأکید شد، اما هیچ‌گاه قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۵۳، نه در لایحه سال ۵۸ و نه در نظریات بعدی شورای نگهبان، خلاف شرع اعلام نشد و اعتبار آن باقی ماند.

نکاتی درباره فایل صوتی منتشرشده از نقوی

تمام نکات گفته‌شده فوق با ذکر منبع از کلام قرآن، معصومین (ع)، امام خمینی (ره)، مقام رهبری، قانون اساسی و قانون مدنی رسمی کشورمان بیان شد که به‌این‌ترتیب، بداخلاقی‌های انتخاباتی درخصوص انتشار یکی دو فایل صوتی بی‌هویت و نامعلوم منتسب به نقوی نماینده فعلی مجلس، گناه شرعی و جرم قانونی است.

چراکه اولاً فایل صوتی به‌عنوان مستند قضایی محسوب نمی‌شود، ثانیاً در احراز هویت واقعی نقوی در این فایل تردید وجود دارد و احتمال صداسازی هست، ثالثاً اگر این فایل به‌واسطه شنود – به هر طریقی و توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی- ضبط و پخش شده باشد، خلاف شرع و قانون است که مجازات سختی در پی دارد.

نکته مهم دیگر، این‌که نقوی به‌طور حتم ده‌ها اشکال، کم‌کاری و ضعف در طول ۱۲ سال نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی داشته و دارد؛ اما سوءاستفاده از حریم شخصی وی (چه درصورت صحت شایعات و … و چه درصورت عدم صحت آن‌ها) به‌جای پرداختن به این اشکال‌ها و ضعف‌ها و… غیرشرعی، غیراخلاقی و غیرقانونی است.

در این میان، جا دارد مسئولان هیئت‌های اجرایی و نظارت انتخابات مجلس و هم‌چنین نهادهای امنیتی و انتظامی به‌شدت با این بداخلاقی‌ها و ورودها به حریم خصوصی کاندیداها و مسئولان، مقابله کنند تا با آبرو، حیثیت و اعتبار شخصی و اجتماعی کسی بازی نشود.

«نقوی» نماینده مجلس چند همسر دارد؟

و اما سئوال مهم این روزها که «نقوی» چند همسر دارد، سال ۱۳۹۴ در ایام انتخابات دور قبل توسط خودش و در صفحه ۶ ویژه‌نامه انتخاباتی‌اش پاسخ داده شد:

«شایعه چندهمسری‌تان؟

یک همسر دارم.

رابطه‌تان با تنها همسرتان؟

خیلی خوب».

از سوی دیگر، نگارنده این سطور که ۱۰ آذر ۱۳۹۸ زمان ثبت‌نام نقوی برای انتخابات مجلس یازدهم در ستاد انتخابات به‌عنوان خبرنگار حضور داشت، از وی خواست تا صفحه ازدواج و طلاق شناسنامه‌اش را برای استناد خبری در اختیار قرار دهد که وی موافقت کرد.

براساس مشخصات شناسنامه‌ای نقوی که المثنی نیز نیست، وی یک همسر دارد که دوم آبان ۱۳۶۰ ازدواج‌کرده و چهار فرزندش نیز بین سال‌های ۶۲ تا ۷۱ متولدشده‌اند.

نقوی این سند رسمی را به‌عنوان تنها مدرک معتبر سجلّی که البته از سوی ثبت‌احوال نیز تأیید می‌شود تا هیئت اجرایی صلاحیتش در انتخابات را تأیید کند، به مسئولان ثبت‌نام‌ ارائه کرد.ازآنجاکه اسناد سجلّی، رسمی و حقوقی محسوب می‌شود و جعل سند یا داشتن المثنی و عدم ارائه در هنگام ثبت‌نام جرم بوده و باعث ردصلاحیت است، هم‌چنین ازآنجاکه اقرار خود فرد (مصاحبه رسمی سال ۹۴ نقوی) نیز سند محکمی در دادگاه صالحه محسوب می‌شود، باید طبق این اسناد و مدارک، نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک را تک‌همسری تلقی کرد و منتظر واکنش نهادهای قضایی، امنیتی و اجرایی در قبال بداخلاقی‌های انتخاباتی ماند.دیدگاه ها :


  1. رضا ابراهیمی , سه‌شنبه, 21ژانویه 2020 در ساعت 9:31 ب.ظ

    قربان حضرت علی برم درست میگه منظورش مردم عادی نه مسئولین که به اسم خدمت کردن میان ولی در اصل برای خوردن و لاکچری زندگی کردن میان. زن گرفتن در اسلام اگر حلال باشه آزاده اشکال نداره بحث روی عزت نفس هستش کسی که نتوانه به نفس خودش افسار بزنه کارهای دیگه هم میکنه منظورم بخور بخور برای من خیلی سال هستش که چرا پلیس ، امنیتی نمیتوانن جلوی از ما بهتران را بگیرن از ۱۰۰تا یکی لو میره چرا ؟ چرا سوت زدن آزاد نمیکنن؟ آدمی که پاک ترس نداره الان اگر بخواهین زندگی آدمهای پاک زیر و رو کنید خودشون استقبال میکنن ولی دزدها یا فاسدان صریح از قرآن و دین میگن که این کار را انجام ندین باز هم میگم اگر کسی نمیخواهد در چشم مردم نباشد یا مردم و دیگران با ذره بین نگاه نکنن مسئول نباشن در حکومت اسلامی شیعه که این همه شهید دادیم یک فاسد از هر فرقه ای زیاده یک لباس چند متری با یک لکه خون کوچک نجس و نمیتوان نماز خواند


 
 

آخرین اخبار