خانه » اجتماعی و حوادث » «باج نیوزها» چه کسانی هستند؟
  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 5 June

اجتماعی و حوادث // 4 جولای 2019  ,  09:36  // کد خبر : 37621
«باج نیوزها» چه کسانی هستند؟

در روزهایی که برخی رسانه های حرفه ای برای مبارزه با فساد در حال افشای تخلفات و فسادها هستند اما چند رسانه در این میان برای منافع شخصی خود یقه گیر مدیران و دولتی‌ها شده و تلاش دارند تا با باج‌خواهی رسانه‌ای کار و بارشان را سکه کنند.

به گزارش راوی امروز، باج نیوزها به فرقه‌ای تبدیل‌ شده‌اند و برای خود دفتر و دستک برپا کرده‌اند، فهرست هزینه‌ها و دخل‌وخرج خود را روی میز روابط عمومی ها گذاشته و سیگنال را برای مدیران می‌فرستند که «یا تحقق منافع ما یا تیر خلاص رسانه ای».

خلق‌وخوی غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای این افراد، داد و فغان اهالی رسانه‌ها و حرفه‌ای‌ها را درآورده است؛ چراکه این افراد با این رفتارها آبروی اهالی رسانه را برده و اعتبار رسانه را بی‌اعتبار کرده‌اند.

باج‌خواهی با نام رسانه افتضاح‌ترین شیوه کلاه‌برداری است چرا که رسانه باید مدافع حقوق مردم باشد و زبان آنان. رسانه موظف است تا رد فساد را رصد کند نه آن‌که نان خود را به توطئه و فساد آغشته و زعفرانی کند.

این افراد و گروه‌های کوچک که به‌تازگی فعالیت خود را گسترش داده‌اند به مدیران سیگنال می‌دهند که اگر هزینه های ما را پرداخت نکنید برایتان پرونده‌سازی می‌کنیم؛ با خبرهای جعلی و بدون پشتوانه و بر اساس شنیده‌ها و منابع آگاه آبرویتان را خواهیم برد و… تا اینکه شما شکایت کرده و کار به دستگاه قضایی برسد و اثبات بی‌گناهی کنید، آبرویی برایتان نمانده است.

راهکار این باج خواهان برای اهالی رسانه کاملاً آشناست و انتخاب‌های مشخصی دارند. این افراد از مدتی پیش با ایجاد رسانه‌های فیک و کم مخاطب در شبکه‌های اجتماعی زمینه پروژه‌های خود را آماده‌ کرده‌اند.

بر اساس این الگو اول خبری فیک و جعلی و بی‌اعتبار را در قالب شنیده‌ها و به نقل از یک منبع آگاه در رسانه‌های فیک خود منتشر می‌کنند تا می‌توانند آن خبر فیک را در گروه‌ها و فضای مجازی می‌چرخانند تا شایعه به دلیل کثرت انتشار به خبر تبدیل شود، شائبه از واقعیت پنهان پیدا کند، بعد از آن‌که خبر فیک در رسانه‌های فیک دست‌به‌دست شده و به اعتبار دست‌به‌دست شدن ارزش خبری یافته در سایت‌های خبری بالادستشان به‌عنوان یک شایعه دوباره آن شایعه را انتشار داده و آن را از منابع آگاه ساختگی پیگیری می‌کنند و سریال فروریختن آبروی مدیری که نخواسته باج بدهد را از همین‌جا کلید می‌زنند.

این باج نیوزها برای خود زد و بندها را یاد گرفته‌اند و به‌جای وفادار بودن به رسالت خبری دست‌های خود را آلوده به جریان سازی‌های مسموم کرده‌اند که لک‌های این ابتذال حرفه‌ای از رسانه‌شان پاک نخواهد شد.

قطعاً باید با این جریان در رسانه برخورد جدی شود، چراکه آبروی حرفه‌ای و رسانه و اهالی آن را به خطر انداخته‌اند. باید برخورد آن‌قدر جدی باشد تا دیگر انتخاب هیچ رسانه‌ای ابتذال خبری و پرونده‌سازی نباشد.

 

منبع: کانال اصلاحات پرسدیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار