خانه » اجتماعی و حوادث » فضای این کتاب‌فروشی به عجیب‌ترین شکل ممکن روشن می‌ماند! +تصاویر
  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 19 February

اجتماعی و حوادث, فرهنگی و هنری // 18 آوریل 2019  ,  20:11  // کد خبر : 32669
فضای این کتاب‌فروشی به عجیب‌ترین شکل ممکن روشن می‌ماند! +تصاویر

شهر چینیِ ژی‌آن، که به‌عنوان مرکز معماری و طراحی در چین شناخته می‌شود، این نام و نشان پرافتخار را با ساخت مرکز YJY Maike، همچنان در اختیار خود نگه خواهد داشت؛ مجموعه‌ای که توسط توموکو ایکِگای، طراح ژاپنی از شرکت IKG ، طراحی شده‌است.

به گزارش راوی امروز، این کتابفروشی و مرکز تجاری، فضایی گرم و مدرن دارد و کتاب، و مقوله یادگیری را در مرکز توجه خود قرار داده‌است. ایکِگای، با هدف القای حس کتابخانه و گالری، هر دوی این مفاهیم را از طریق ایجاد فضایی دو سطحی، با مساحتی حدود ۴۵۰۰ مترمربع، به‌هم پیوند داده‌ است.

به دنبال خلق محیطی که افراد، فرهنگ‌ها و کتاب‌ها از سراسر دنیا گرد هم بیایند، در کل فضای داخلی مجموعه، رگه‌هایی از ادبیات به‌چشم می‌خورد؛ در واقع یک تم ادبی در کل فضا اجرا شده‌ است. بازدیدکنندگان، بلافاصله به هسته مرکزی ایده‌های طراح وارد می‌شوند، چون در همان ابتدای ورود، با قفسه‌های کتاب ۱۰ متری مواجه می‌شوند- به‌این ترتیب، عملکرد اصلی فضا، در بدو ورود به افراد معرفی می‌شود. این حس، با نورپردازی فوق‌العاده در بالای پلکان مارپیچ بدون سقف، ادامه می‌یابد؛ سیستم نورپردازی که از قطعات کاغذ مانند، سفید و شناوری تشکیل شده، که گویی در انتظارند تا با کلمات پر شوند.

کتابخانه‌ها، فضاهایی برای یادگیری و ارزش دادن به زمان‌های شخصی و مستقل هستند، درحالی که گالری و نمایشگاه، فضاهایی اندیشه محور هستند، که تحت ‌عنوان مکانی برای نمایش انواع فرهنگ‌ها عمل می‌کنند. طراحی این مجموعه، هردوی این عناصر را ترکیب کرده و در راستای تشویق بازدیدکنندگان و خودِ کتابفروشی، به تبادل نظر و اشاعه ایده‌های خلاقانه، ویژگی‌های معماریِ لاکچری را نیز به آن افزوده‌است.

ایکِگای، در طراحی‌اش رد و اثری از معماری کاخ‌های ژاپن و چین را هم به جا گذاشته است، به‌طوری که در مقیاس‌های فضا دست برده و با ترتیب و چیدمان اتاق‌های متصل به‌هم، کمی بازی کرده‌ است. فضاهای صمیمی برای نشستن که همگی تمِ چوبی دارند، فضای داخلی را بسیار گرم و خودمانی کرده و توانسته مقیاس عظیم طراحی فضا را متعادل‌تر کند.

طبقه دوم مرکز YJY Maike، به‌عنوان لابی مجموعه Grand Hyatt (نام مجموعه‌ای از هتل‌های زنجیره‌ای) عمل می‌کند، که طبقات بالاتر را در اختیار دارد. به‌منظور پای‌بندی به ایده مهمان نوازی، محل‌های مخصوص سرو قهوه هم وجود دارد، که افراد را به معاشرت هرچه بیشتر تشویق می‌کند. سقف‌های کوتاه، کف‌پوش‌های تیره و جعبه‌های نمایش، که در طول خیابان کتاب (به طول ۵۰ متر) قرار دارند، همه و همه به ایجاد فضایی گالری مانند، در عین اتصال به کتابفروشیِ طبقه پایین کمک می‌کنند. به‌ویژه، تم درنظر گرفته شده برای آثار هنری، با موقعیت مکانی شهر ژی‌آن، و تاریخ غنی آن بسیار تناسب دارد و تجربه حضور در این مجموعه را کامل‌تر می‌کند.

توموکو ایکِگای ژاپنی، فضای داخلی کتابفروشی و مجتمع تجاری مرکز YJY Maike را طراحی کرده‌است که باهم به تماشای تصاویر دیدنی از آن می‌نشینیم.

کتاب‌ها به انضمام نورپردازی، که شبیه کاغذهای شناور است، تم اصلی طراحی را تشکیل می‌دهند.

طراحی کتابفروشی که در شهر ژی‌آن واقع شده، تحت تاثیر کتابخانه‌ها و گالری‌ها به‌عنوان فضاهایی برای تبادلات فرهنگی بوده‌ است.

کلیت فضا، محیطی خوش‌ذوق، سرزنده و کلاسیک است، که تاریخ کهن و غرورآمیز چین را بازتاب می‌دهد؛ جایی‌ست که بازدیدکننده‌ها می‌توانند آرام باشند، یاد بگیرند، فکر کنند، از زندگی لذت ببرند و رهسپار سفری خلاقانه بشوند که فضا و زمان را پشت سر می‌گذارد.دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار