خانه » اجتماعی و حوادث » جشن چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی
  • دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - 2019 20 May

اجتماعی و حوادث, استانها // ۲۰ اسفند ۱۳۹۷  ,  ۱۰:۲۳  // کد خبر : 32060
یادداشت/ جشن چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

علیرضا فرجی خبرنگار و فعال اجتماعی در یادداشتی به آسیب شناسی واقعه چهارشنبه سوری و ابعاد مختلف آن پرداخته است.

به گزارش راوی امروز،   متن این یادداشت به شرح زیر است:

« از جمله عوامل موفقیت کشورهای صنعتی و جهان اولی ، تبدیل تهدید به فرصت است و این امر به خواسته مردم تحقق یافته و دولتمردان تنها نقش مدیریت را برعهده دارند.

ولی در ایران همواره ثابت گردیده ، مردم علاقه داشته برخلاف آب شنا کرده و جای فرصت را به تهدید تبدیل نمایند.

نمونه بارز این رخداد چندین ساله تبدیل چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی یا میدان جنگ است.

همواره در آخرین چهارشنبه سالهای نه چندان دور ، مردم فرصت را غنیمت شمرده و با افروختن آتش به جشن و پایکوبی میپرداختند و شبی به یادماندنی را برای خود ثبت میکردند تا فارغ از تمام دغدغه های پشت سر گذاشته ، سال جدید را با دلی آکنده از غم و با شادی آغاز نمایند.

ولی در طول سالیان متمادی شاهد صحنه های دلخراشی در آخرین روزهای سال هستیم که این اتفاق ناخوش آیند را میتوان از قدرت درک پایین برخی جوانان و خانواده ها عنوان داشت که در کنار آن عدم برنامه ریزی اصولی از سوی مسوولان ، کشور را با یک بحران جدی روبرو ساخته است.

کمی فکر و تمهید ویژه شاید بتواند کمک شایان توجهی را برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار رقم زند و کمتر آسیب اجتماعی را نصیب کشورمان کند.

هرچند بیان حقایق در کشورمان برای برخی افراد ، مثال آب درهاون کوبیدن است ، اما وظیفه حکم بر بیان هنجارشکنی ها دارد که امید میرود با کمی تامل ، به درک واجب دست یابیم تا نه خود را بیازاریم و نه موجب نگرانی دیگران شویم.

حال بجای استفاده از مواد محترقه و خطرناک باید فضاهای شاد را مهیا کرد تا خانواده ها با دسترسی آسان به جشن بپردازند نه اینکه با ایجاد دلهره ، هرآن منتظر خبرها و تصاویر ناخوش آیند باشند.

در این بین مراکز آموزشی ، ورزشی ، تفریحی و فرهنگی ؛ بهترین مکان برای اجرای برنامه های مناسب جهت سرگرمی و دوری از هیاهوی این شب تاسف برانگیز است که بجای شادی ، غم و اندوه را نصیب جامعه و خانواده ها کرده است.

امید است در زمان باقیمانده ، ابتکار جدید با استفاده از پیشگیری های معقول ، سالی خاطره انگیز را برای آغازی نو به بدرقه بنشینیم».دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار