خانه » اقتصاد و تجارت » آپارتمان‌های تهران در چه رنج قیمتی پرطرفدارترند؟
  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 19 February

اقتصاد و تجارت // 27 ژانویه 2019  ,  08:58  // کد خبر : 30556
آپارتمان‌های تهران در چه رنج قیمتی پرطرفدارترند؟

در حالی که معاملات مسکن در تهران ۶۴ درصد کاهش یافت، قیمت‌ها رشدی بالاتر از ۹۰ درصد را پذیرا بود.

به گزارش راوی امروز، وضعیتی که بسیاری از کارشناسان بدان صفت رکود تورمی را می‌دهند، حالا دامن بازار مسکن را گرفته است. رشد قیمت‌ها در عین کاهش شدید معاملات بازار مسکن را در شرایطی تازه قرار داده است.

 بررسی ها نشان می دهد حجم معاملات مسکن از ۱۹ هزار فقره در دی ماه سال گذشته به ۶۷۲۱ فقره در سال جاری کاهش یافته است، با این حال متوسط قیمت مسکن از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در تهران به بیش از ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسیده است.

افت معاملات مسکن در تهران

 نوسازها همچنان پرطرفدار

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی واحدهای مسکونی تا ۵ سال ساخت همچنان پرطرفدارترین ها در بازار مسکن هستند به طوری که ۴۳.۵ درصد از معاملات بر این واحدها متمرکز شده است. شش تا ۱۰ ساله ها نیز ۱۶.۴ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند. کمترین حجم معاملات اما از آن واحدهای مسکونی است کحه بیش از ۲۰ سال عمر دارند.

در عین حال در دی‌ماه سال جاری ۲۹۲۲ واحد مسکونی با عمر کمتر از ۵ سال در تهران معامله شده‌اند که در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی برابر با ۶۸.۹ درصد را نشان می دهد.

پرطرفدارترین محدوده قیمتی

 توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در دیماه سال جاری حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی “۵۰ تا ۶۰ “و “۶۰ تا ۷۰ “میلیون ریال به ازای هرمتر مربع بنا هر کدام با سهم یکسان ۱۰ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه‌های قیمتی “۴۰ تا ۵۰ “و “۷۰ تا ۸۰ “میلیون ریال نیز هر کدام با سهم یکسان ۸.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۸.۷ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران ۹۸ میلیون ریال معامله شده‌اند.

 گزارش بانک مرکزی نشان می دهد در ده ماهه سال ۱۳۹۷ نیز تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۱۰۴.۶هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۳۰.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۹ و ۱۷.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

منبع: خبرآلایندیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار