خانه » استانها » سهم پیشوا از سفره صادرات کشور چقدر است؟
  • دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - 2019 20 May

استانها // ۲۹ مهر ۱۳۹۷  ,  ۰۰:۳۳  // کد خبر : 26217
تحلیل راوی/ سهم پیشوا از سفره صادرات کشور چقدر است؟

در حالي كه وضعيت معيشت مردم خطه دشت پيشوا به واسطه اين كه عمدتا كشاورز هستند و بنيان اقتصاد منطقه بر كشاورزي استوار است، حال روز خوبي ندارد، به نظر مي رسد همزمان با فرصت پيش آمده در خصوص مسائل ارزي، رويكرد صادرات محوري محصولات كشاورزي امري ضروري باشد.

به گزارش راوی امروز، بر همگان واضح است که این مهم بدون اهتمام و عزم جدی مدیریت عالی شهرستان، هدفمندی و تبیین چشم انداز توسعه کشت محصولات کشاورزی با الگوی صادراتی و همچنین برنامه ریزی و پایش منظم میسر نمی باشد، دراین راستا شاهدیم که در سطح کلان، حساب و کتاب شش ماهه تجارت کشور، خبر ازافزایش صادرات و سهم ایران از بازارهای منطقه را می دهد و بررسی آمارها نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست سال جاری دوازده میلیارد و ۹۵۱ میلیون و ۲۵۹ هزار و ۶۴۹ دلار کالا به کشورهای همسایه صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ از نظر ارزشی به طور میانگین ۲۷.۹۶ درصد رشد نشان داده می شود.

اینک باید دید و مورد بررسی و کنکاش قرار داد که سهم پیشوا از صادرات کشور چقدر است و آیا سرپرست جوان و جویای نام فرمانداری شهرستان نوپای پیشوا قلمرو کاری اش در حد رصد شوراها ،دهیاری ها و شهرداری و بازدیدهای میدانی خواهد ماند یا این که  افکار و اهداف بلندی را در سر می پروراند؟

از جداول آماری منتشر شده در گمرک، در نیمه نخست امسال مجموع صادرات غیرنفتی کشور به بیش از ۵۶ میلیون و ۶۴۴ تن کالا رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۲۷/۳درصد کاهش نشان می‌دهد؛ همچنین در این مدت شانزده میلیون و ۲۲۰ تن کالا وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۹.۳ درصد کم شده است.

از نظر ارزشی، در شش ماه نخست امسال در مجموع بیش از ۲۳ میلیارد دلار کالا از ایران صادر شد و در مقابل ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار کالا وارد کشور شد تا تراز تجاری مثبت ۹۴۰ میلیون دلاری ثبت شود.

اما آمار صادرات منطقه پیشوا، نه تنها اینکه سخن از این تحرک و ارتقای صادراتی به میان نمی آورد، بلکه حرکت اولیه این مهم هم ملموس نیست ،زیرا سالهای سال است که اقدامات مقطعی جهت ایجاد زیر ساخت صادرات در منطقه، تنها در حد صحبت و مصاحبه بوده و اکنون نیز سیگنال های امیدوار کننده ای از این مهم به چشم نمی خورد و صادرات کشاورزی منطقه در حد محدود درجا زده و عمومیت نیافته است.

حالا زمان آن رسیده است که مدیریت شهرستان با هدایت متولیان صادرات، بررسی های لازم را بعمل آورند که ما اکنون کجای این مسیر دشوار هستیم و تا مقصد چقدر فاصله داریم و آیا در مسیر اصلی رشد و ترقی پیشوا گام برداشته ایم یا خیر؟

زیرا کشور علیرغم ناهمواریهای گسترده ،در طَی پیمودن این هفت خوان پر پیچ و خم است و  متأسفانه شهرستان  ما حتی همسو با مسیر کلان کشور هم کور سویی از امید ندارد.

دراین راستا نگاهی به روند صادرات ایران به کشورهای همجوار نشان می‌دهد که افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، عراق و ارمنستان همسایگانی که دارای مرز زمینی و عمان، قطر، کویت، امارات متحده عربی، بحرین، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان کشورهایی که دارای مرز دریایی با ایران هستند، در فهرست ۱۰۰ کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارند.

اما باز هم با آمار های صادرات تنها می مانیم، شاید رویکرد انتخاب تیم حرفه ای با تدبیر رونق بخشی به اقتصاد منطقه و تعیین تیم معاونان و مشاوران نماینده دولت در آینده حرف دیگری برای بهبود وضع این مردمان داشته باشد.

مطمئنا قابلیت های شهرستان و مدیریت آن و برنامه ریزی راهبردی در راستای صادرات محوری محصولات کشاورزی منطقه، می تواند این روند فرسایشی و سطحی را به نفع مردم و منطقه تغییر دهد.

با این وجود ،عملکرد کشوری رو به رشد است و از شهرستان هم توقع پیشرفت نسبی داریم، مقایسه آمار صادرات نیمه نخست امسال و مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد اگرچه میزان واردات ترکمنستان و ترکیه به لحاظ وزنی و ارزشی کم شده اما صادرات به بقیه همسایگان در مرز خاکی رشد داشته است.

مجموع واردات کشورهای همسایه‌های خاکی ایران در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته از لحاظ ارزشی ۳۰.۶۹ و وزنی ۲۷.۶۵ درصد افزایش داشته است.

نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته از نظر ارزشی شاهد رشد ۲۵.۲۴ درصد و از نظر وزنی ۱۴.۷۸ درصدی صادرات به همسایگان مرز آبی بوده است وعمده کالاهای صادراتی، محصولات کشاورزی، لبنی، لوازم خانگی، پتروشیمی و شیرینی عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران به کشورهای همسایه می باشند.

یکی از عمده مقاصد صادراتی ایران در سال‌های اخیر، کشور عراق بوده و همواره در رده‌های بالای فهرست ۱۰۰ کشور عمده مقصد صادراتی ایران قرار داشته است.

امید است تدابیر کلان و عمیق مدیران شهرستان پیشوا، اسباب رشد و ترقی تجارت منطقی و صادرات ارزشمند محصولات کشاورزی را فراهم نماید و بزودی شاهد اقدامات مؤثر و هدفمند و امید بخش در این منطقه باشیم که به حق و درستی و همچنین به گواه اسناد، مدارک و آمار، پیشوا که قطب گلخانه های کشور است؛ چه سهمی از صادرات کشور را در اختیار دارد؟

اینجا است که ضرورت مقوله برنامه ریزی  و حرکت برمبنای برنامه و رسیدن به افق ترسیمی ایران ۱۴۰۴ ملموس تر  و عینی تر جلوه نموده و راهکار اصلی و برون رفت از این ماجرا با توجه به شرایط بین المللی و گذشت چهل سال از عمر با تداوم انقلاب اسلامی، تکیه و بها دادن به اقتصاد مقاومتی و پذیرش دانش و اقتصاد بومی و محلی است و یا حداقل پرداختن بر حول این محور مهم و حیاتی که ضامن بقای کشور و بر مبنای این جریده نسخه ای شفابخش در بخش صادرات ایران سربلند و منطقه پیشوا  است.

 

*سید ابراهیم طباطبائی، تحلیلگردیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار