خانه » گوناگون » خاطره جالب «ناصرالدین شاه» از سونا و حمام در آلمان
  • یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 25 February

گوناگون // 5 دسامبر 2023  ,  11:03  // کد خبر : 78880
خاطره جالب «ناصرالدین شاه» از سونا و حمام در آلمان

خاطره‌ای که در اینجا می‌خوانید مربوط به روز پنجشنبه ۱۶ خرداد سال ۱۲۵۷ شمسی است، در این روز ناصرالدین شاه در شهر بادن‌بادن آلمان حضور داشته و به حمام و شکار رفته است.

خاطره‌ای که در اینجا می‌خوانید مربوط به روز پنجشنبه ۱۶ خرداد سال ۱۲۵۷ شمسی است، در این روز ناصرالدین شاه در شهر بادن‌بادن آلمان حضور داشته و به حمام و شکار رفته است.

ناصرالدین شاه به نوشتن خاطرات روزانۀ خود اهتمامی جدی داشت و این کار را در سفرهای دور و درازش هم ترک نمی‌کرد. خود او نام یادداشت‌هایش را «روزنامه» گذاشته بود؛ این روزنامه‌ها جزئیاتی بسیار جالب و خواندنی از کارها و احوالات روزمرۀ شاه و درباریانش را در اختیار ما می‌گذارند.

دومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در فروردین سال ۱۲۵۷ شمسی آغاز شد؛ او در این سفر ابتدا به روسیه رفت و سپس عازم کشورهای مجارستان، آلمان، فرانسه و اتریش شد. در اینجا خاطرۀ حضور او در شهر بادن‌بادن و رفتن به سونا و حمام آبگرم را می‌خوانید:

قبل از ناهار رفتیم حمام فردریک . . . به خرج خود و ملت این حمام را ساخته‌اند . . . این حمام از همان بخار آب گرم معدنی که از زیر کوه درمی‌آید گرم می‌شود، دیگر آتش و حمامی لازم ندارد . . . این آب را با لوله‌ها تقسیم کرده‌اند . . . پانصد حمام است اما همه در یک عمارت و یک بنا . . .

گرمخانه‌های متعدد در جنب این حمام است که درش به اینجا باز می‌شود، آن‌ها را بسیار بسیار گرم کرده‌اند که نمی‌شود پا به زمین گذاشت اما فرنگیان می‌روند در آنجا دراز کشیده، می‌خوابند و عرق زیادی کرده یعنی به هلاکت می‌رسند و از آنجا به این حوضهای نیم گرم آمده خود را می‌شویند برای معالجه . . .

خلاصه بعضی اسباب‌ها هست دو تا پیچ دارند آب از بالا می‌ریزد پایین مثل اینکه از چلوصافی [آبکش] بریزد، آدم زیرش می‌ایستد بسیار با لذت است . . .دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار