خانه » اقتصاد و تجارت » زنان، قدرتمندترین مصرف کنندگان دنیا
  • پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - 2022 1 December

اقتصاد و تجارت // 22 دسامبر 2016  ,  15:19  // کد خبر : 579
زنان، قدرتمندترین مصرف کنندگان دنیا

یکی از بزرگ ترین بازارهای در حال ظهور دنیا از آنچه تصورش را می کنید به شما نزدیک تر است. زنان قدرتمندترین مصرف کنندگان حال حاضر دنیا هستند و میزان تاثیر آنها بر اقتصاد هر سال در حال افزایش است. پیش بینی شده که درآمد سالانه زنان در سال 2016 به رقم حیرت آور 18 هزار میلیارد دلار برسد.

به گزارش راوی امروز، با در نظر گرفتن این نکته و سوال های مکرر مبنی بر «راز» نهفته در رابطه با چرایی خرید کردن و عدم خرید کردن خانم ها و توجه به این نکته که درحقیقت هیچ راز نهفته ای در این رابطه وجود ندارد، در این مطلب 10 نکته را یادآوری می کنم تا در زمان عرضه و فروش محصولات خود به خانم ها در نظر داشته باشید. این نکات به شما کمک می کنند که بتوانید سهم بازار خود را افزایش دهید.

زنان، قدرتمندترین مصرف کنندگان دنیا

1- اگر اقتصاد مصرفی در دنیا دارای جنسیت بود، این جنسیت مطمئنا «خانم» بود.

زنان در ترکیبی از نفوذ و قدرت خرید خود در مجموعه بین 70 تا 80 درصد از کل خریدهای مصرفی را انجام می دهند. نفوذ در اینجا به معنای آن است که هر چند یک خانم ممکن است مبلغ لازم برای خرید را نپردزاد، اما همواره حق رد و مخالفت یا تایید آن خرید را دارد.

2- زنان دارای یک تاثیر افزایشی هستند

زنان چندین بازار در یک بازار هستند. از آنجایی که آنها تقریبا در تمامی جوامع به عنوان مراقبان کودکان و افراد بزرگسال نقش آفرینی می کنند، بنابراین به نمایندگی از کسانی که در خانه آنها زندگی می کنند و همچنین گاهی برای خانواده خود و همسرشان (پدر و مادر) و حتی دوستان نیز خرید می کنند.

3- همواره  به نقطه کور توجه داشته باشید

جنسیت همیشه قوی ترین تعیین کننده در چگونه دیده شدن جهان و جزییات آن توسط ما می باشد. این عامل تعیین کننده حتی از سن، درآمد، قومیت و محل جغرافیایی هم مهم تر است. جنسیت اغلب یک نقطه کور برای کسب و کارها به حساب می آید چرا که اغلب در سطوح پایین تحصیل در رشته های مرتبط با کسب و کار و حتی در خود محل کار به طور جدی مورد توجه قرار نمی گیرد.
زنان، قدرتمندترین مصرف کنندگان دنیا

4- چنان به مطالعه رفتار خانم ها بپردازید، که انگار در حال مطالعه بازارهای خارجی هستید

زنان و مردان هر یک در چارچوب فرهنگ مرتبط به خودشان رشد پیدا می کنند. فرهنگ زنان با همان تمرکزی که لازمه مطالعه بازارهای خارجی است باید مورد بررسی قرار بگیرد. تفاوت های فرهنگی تعیین کننده زبان، رفتار و ادراک مصرف کننده است.

5- همیشه نام درج شده روی کارت عابر بانک تصمیم گیرنده نیست

فرد تمام کننده معامله لزوما تصمیم گیرنده برای آن معامله نیست. حتی اگر یک خانم حقوق بگیر نباشد، وی همانند دروازه بانی برای موارد مصرفی خانه و خانواده خودش عمل می کند.

6- صورتی یک استراتژی نیست

زمانی که محصولی را تنها در یک رنگ عرضه می کنیم و آن رنگ هم صورتی است، ناخواسته به مشتری می گوییم «هیچ تفکری در پشت این حرکت وجود ندارد»!!! بهتر است این رنگ برای محصول تنها به عنوان رنگی در بین دیگر رنگ ها درنظر گرفته شود.

7- همواره در پی تناسب جنسیتی در تیم های کاری خودتان باشید

اگر خانم ها بخش مهمی از مشتریان شما را تشکیل می دهند، در تیم مدیریت شما هم باید سهم اکثریت را دارا باشند. تحقیقات نشان می دهد که چنین شرکت هایی از نرخ بازده سرمایه گذاری بالاتری برخوردارند.
زنان، قدرتمندترین مصرف کنندگان دنیا

8- روندهای جمعیت شناختی نقشه راهی برای شما هستند

چندین روند مهم در دنیا وجود دارد که جمعیت زنان تاثیرگذار بر الگوهای خرید را هدایت می کنند. این روندها باید در زمان برنامه ریزی بلندمدت برای یک کسب و کار مدنظر قرار بگیرند.
•    در سراسر جهان زنان سهم بیشتری از نیروی کار را نسبت به قبل به خود اختصاص می دهند.
•    امروزه زنان در سنین بالاتری ازدواج می کنند.
•    زنان (و مردان) نسبت به سنل های قبلی بچه های کمتری دارند.

9- خانم ها در درجه اول زن هستند و در درجه دوم مصرف کننده

شباهت های بین زنان نسبت به تفاوت های انها در سراسر دنیا بیشتر است. آنها در زایش نسل بشر، ساختارهای مغزی، سطح هورمونی و نقش زیستی دارای شباهت هایی هستند و همچنین به عنوان مراقب، سازنده ارتباط و برقرار کننده ارتباط نقش های یکسانی دارند. تمرکز روی ویژگی های مشترک مصرف کنندگان زن و تدوین استراتژی های بازاریابی و فروش براساس این ویژگی ها به فروش بیشتر منجر خواهدشد.
*علی وفا
*کارشناس ارشد مدیریتی بازاریابی از دانشگاه علامه طباطبایی


دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار