خانه » اجتماعی و حوادث » خطر مرگ؛ از عطاری داروی سقط جنین نخرید
  • یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - 2024 21 July

اجتماعی و حوادث // 24 دسامبر 2016  ,  11:37  // کد خبر : 749
خطر مرگ؛ از عطاری داروی سقط جنین نخرید

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با گلایه از تخلف فراگیر عطاری‌ها در عرصه داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد گفت: این داروهای غیرمجاز، عوارضی مانند ناباروری دائمی، شوک، وابستگی شدید و حتی مرگ در پی دارد.

به گزارش راوی امروز، دکتر امیر حسین جمشیدی، افزود: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری ها وجود دارد، تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز فراگیرتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: سامان دادن به وضعیت عطاری ها یکی از مهمترین اقداماتی است که سازمان غذا و دارو با جدیت تمام به آن اهتمام دارد؛ البته برنامه ریزی های انجام شده در این زمینه در حالی صورت گرفته که تحقق آن بدون همکاری و تعامل سایر ارگان های مرتبط چندان موثر نخواهد بود.
جمشیدی افزود: فروشندگان عطاری های عرضه کننده داروهای غیر مجاز در امر درمان دخالت می کنند که خود جرم بالایی محسوب می شود و ایراد دیگر بر کار آنها، ارائه خود داروها است که بدون اطمینان به اصالت آنها در مکانی غیر از داروخانه می فروشند.
مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است موجب ایجاد شوک در فرد مصرف کننده شود و حتی منجر به مرگ نیز خواهد شد، علاوه بر این مصرف داروهای غیر مجاز سقط جنین می تواند موجب خونریزی شدید ، پارگی رحم و حتی ناباروری دائم در فرد مصرف کننده شود.
جمشیدی گفت: داروها و فرآورده های غیرمجاز ترک اعتیاد نیز داستان خوشایندتری نسبت به داروهای سقط جنین ندارند و این داروها و فرآورده ها، خود حاوی قوی ترین مواد مخدر هستند که نه تنها در ترک اعتیاد به فرد هیچ کمکی نمی کنند بلکه موجب افزایش وابستگی فرد نیز می شوند.
وی یادآور شد: این فرآورده ها اغلب حاوی داروهای اعصاب و روان هستند که مصرف آنها موجب خشکی دهان، تارشدن بینائی، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و حتی مرگ می شوند.

جمشیدی تاکید کرد: برغم فعالیت های پیشگیرانه ای که مراکز نظارتی در زمینه داروهای غیرمجاز انجام می دهند اما این خود مردم هستند که سلامت خود را بیمه دور اندیشی و قانونمندی می کنند.

منبع: ایرنا


دیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار