خانه » اجتماعی و حوادث » در نشست خبری اعلام شد: افزایش شاخص "شتاب مرگ در جوانان" از سال ۷۴
  • سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ - 2024 16 July

اجتماعی و حوادث // 18 می 2016  ,  18:36  // کد خبر : 12642
در نشست خبری اعلام شد: افزایش شاخص "شتاب مرگ در جوانان" از سال ۷۴

ایلنا: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت از افزایش شاخص شتاب مرگ در جوانان از سال ۷۴ تا سال ۹۳ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مطلق مدیرکل دفترسلامت و جمعیت وزارت بهداشت در نشست خبری همایش ملی روز جمعیت اظهار کرد: در آستانه روز جوان و تولد حضرت علی اکبر وزارت بهداشت برنامه‌هایی را در راستای سلامت جوانان تدوین کرده است که از هجدهم تا سی‌ام آبان‌ماه اجرایی خواهد کرد.

وی با اشاره به روز ملی جمعیت گفت: هر ساله برنامه‌هایی را به مدت یک هفته همراه با نمایشگاه عکس، فیلم و کتاب در دفتر سلامت جمعیت برگزار می‌کنیم که این برنامه‌ها در راستای ارتقاء سلامت جامعه و سبک زندگی اسلامی و ایرانی است.

مطلق ادامه داد: بحث خودمراقبتی، افزایش فرزندآوری، ازدواج سالم و کاهش طلاق در این هفته در دانشگاه‌های علوم پزشکی با همراهی مردم برگزار می‌شود تا بتوانیم پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت را در کشور رقم بزنیم.

مدیر دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت با بیان اینکه روز ملی جمعیت فرصت و موقعیت خوبی است که گزارش دستگاه‌ها شنیده شود و هرگونه نقصان هماهنگی در آن‌ها برطرف شود گفت: در سال ۹۴ براساس روندی که آغاز شد تعداد تولد‌ها افزایش پیدا کرده است که این امر نشان‌دهنده آن است که تاکنون پیش‌بینی‌های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی نتوانسته است چهره واقعیت به خود بگیرد و این چیزی نیست جز عزمی که مردم به دنبال ابلاغ سیاست‌های رهبری انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: در سال ۹۴ طبق آمارهای وزارت بهداشت یک میلیون و ۵۷۷هزار تولد داشته‌ایم که طبق آمار ثبت احوال تولدهای ثبت شده یک میلیون و ۵۷۰هزار اعلام شده است که نسبت به سال قبل حدود ۳۶ هزار مورد تعداد تولد‌ها بیشتر بوده است.

مطلق افزود: کاهش تعداد مرگ و میر‌ها از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در وزارت بهداشت بوده که در سال ۹۴ یک میلیون و ۳۷۰ هزار بوده است در حالی که در سال ۹۳، ۴۴۰ هزار بوده است یعنی حدود ۷۰ هزار مورد کاهش داشته‌ایم.

وی ادامه داد: آخرین آماری که سازمان یونیسف نیز در خصوص مرگ نوزادان تایید کرده است ۵. ۹ در هزار تولد است که بیشتر در خصوص مرگ نوزدان نارس و نوزادان کم وزن بوده به طوری که در نوزادان پایین‌تر از ۵ .۲ کیلوگرم آمار مرگ و میر بیشتر بوده است.

مدیر دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به آمار طلاق اظهار کرد: آماری که همچنان رو به افزایش بوده آمار طلاق بوده است که در سال ۹۳ روند افزایشی طلاق روی عدد ۱۶۳ هزار بود که متوقف شد و پس از آن افزایشی نداشته‌ایم.

مطلق گفت: در راستای برنامه‌های افزایش جمعیت رایگان کردن زایمان در سراسر کشور و ترغیب ارائه‌دهندگان خدمت به ترویج زایمان را داشتیم و یکی از فعالیت‌هایی که در این زمینه اتفاق افتاد آموزش به مادران باردار در زمان باروری و در مراکز بهداشتی بود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای غربالگری ناباروری در راستای تشخیص و درمان زوجین نابارور از دیگر برنامه‌هایی بود که در دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت پیگیری شد.

وی با اشاره به فعالیت بنیاد برکت در مناطق محروم گفت: زوجین نابارور با همکاری وزارت بهداشت و این بنیاد در مناطق محروم تحت پوشش قرار می‌گیرند و تاکنون نیز با فعالیت‌های این بنیاد چهار فرزند از زوجین نابارور در شهرهای سوسنگرد، شوشتر و دو شهرستان دیگر به دنیا آمدند.

وی در خصوص سن امید به زندگی در کشور اظهار کرد: این سن در خانم‌ها ۷۴ سال و در آقایان ۷۲ سال است که وزارت بهداشت در تلاش است سن امید به زندگی را در خانم‌ها به ۷۶ سال و در آقایان به ۷۴ سال افزایش دهد.

وی با اشاره به شاخص شتاب مرگ در جوانان اظهار کرد: طبق بررسی‌هایی که انجام شده، سن شتاب مرگ از سال ۷۴ در کشور افزایش پیداکرده است و این روند افزایشی تا سال ۹۳ ادامه داشته است.

مدیرکل دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت از روند رو به رشد شاخص شتاب مرگ در جوانان خبر داد و گفت: طبق بررسی‌ها، شاخص شتاب مرگ در جوانان از سال ۷۴ افزایش پیدا کرده و این روند افزایشی تا سال ۹۳ ادامه داشته استدیدگاه ها : 
 

آخرین اخبار